Pepe: Hainler orman yakıyor

Her gün yeni bir orman yangınıyla yeşil alanlar yok olurken, sabotaj iddialarıyla ilgili Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "En büyük servetimiz ormanlara kastedenlere lanet olsun" dedi.

ADANA/HATAY/KOCAELİ - Her gün yeni bir orman yangınıyla yeşil alanlar yok olurken, sabotaj iddialarıyla ilgili Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "En büyük servetimiz ormanlara kastedenlere lanet olsun" dedi.
Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kahramanmaraş'taki ormanlık alanlarda, çıkan yangınlar, şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı ve Çukurova bölgesinin ormanları alevler içinde kaldı. Kontrol altına alınan yangınlarda, Adana'nın İmamoğlu ilçesinde 40 hektar, Kahramanmaraş'ın Üngüt mevkiinde de 8 hektar alan kül oldu. Suriye sınırından Hatay'a sıçrayan ve Yayladağı ilçesinde 70 hektar ormanı kül eden yangın dün tamamen söndürüldü. Yangın söndürme çalışmalarına anonslarla yardım istenmesi üzerine vatandaşlar da katıldı. Osmaniye merkeze bağlı Kayalı Köyü'nde 70 hektarlık orman kül olurken, yetkililer sabotaj ihtimalinin güçlü olduğunu açıkladı. Mersin'in Anamur ve Bozyazı ilçelerinde 200 hektarlık alanda etkili olan yangınlar ise şiddetli rüzgâr ve bölgenin dağlık olması nedeniyle güçlükle yapıldı. Bozyazı'da çok sayıda sera ve narenciye bahçesi zarar gördü, komşu Aydınçık ilçesine bağlı Karadere Köyü sakinleri ise alevlerin köye doğru ilerlemesi üzerine paniğe kapılarak eşyalarını kamyonlara yükledi.
Kocaeli'nde dün bir kahvaltıya katılan Çevre ve Orman Bakanı Pepe "Bazı hainler ormanlarımızı yakıyor. En büyük servetimiz ormanlara kastedenlere lanet olsun" dedi. Osmaniye ve Hatay'da dün ormanın 'beş yerden birden' ateşe verildiğini söyleyen Bakan Pepe, seçim üstü tedirginlik yaratmak için ormanları ateşe verenleri milletin affetmeyeceğini söyledi.
Alanya zanlısı serbest
Bu arada Alanya'nın Dim Vadisi'nde önceki gün çıkan ve 30 hektarı kül eden orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan N.Ç., mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.