Pepe: Krom, tabiattaki krom olur!

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, MV/Ulla'nın tüm Akdeniz'i kirletmesinin söz konusu olmadığını, alınan numunelerde de insan sağlığını tehdit edecek durum görülmediğini söyledi. Pepe, gemideki atık için, "Tabiatta bulunan normal kromun ta kendisi" dedi.

BOLU - Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, MV/Ulla'nın tüm Akdeniz'i kirletmesinin söz konusu olmadığını, alınan numunelerde de insan sağlığını tehdit edecek durum görülmediğini söyledi. Pepe, gemideki atık için, "Tabiatta bulunan normal kromun ta kendisi" dedi.
Abant'ta dün Orman Bakanlığı İstişare Toplantısı'na katılan Bakan Pepe, önceki gün bakanlık önünde eylem yapan Greenpeace'i eleştirdi. Pepe, bilen bilmeyen herkesin bu konuda konuştuğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Gemide 2 bin 200 ton toksik atık vardı. Bu atıklar 3 kilo krom-6 içeriyor. Bunlar, suyla temas edince krom-3'e dönüşüyor. Krom-3 de tabiatta bulunan normal kromun ta kendisi."
'Lokal tehlike var'
Bakanlığının 10 Aralık 2004'ten beri yaptığı yazışmaların bin sayfayı geçtiğini söyleyen Pepe, 14 Eylül 2004 tarihli bir raporu basın mensuplarına göstererek "Raporlara göre, vatandaşları panikletecek tablo söz konusu değil. Dünya Sağlık Örgütü rakamı 0.05, yani 1 litre suda bulunması normal olan değer. Bizde alınan değerler de buna çok yakın değerler. Bütün Akdeniz'i kirletecek bir zehir, bir tehlike söz konusu değil. Fakat o bölgede, bir lokal tehlike söz konusu. Türkiye'nin 9 bin metre sahil şeridi var. Bunu her zaman kontrol edemiyoruz".
Bakan Pepe, geminin çıkarılmasıyla ilgili soruyu ise "Türk ve yabancı uzmanlara görüş sorduk. Çıkarılması şu anda mümkün değil" diye yanıtladı.
Hatay Valisi Abdulkadir Sarı da, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: "İskenderun'da gönül rahatlığıyla denize girilebilir. Her gün değişik mesafelerde aldığımız sularda analiz yaptırıyoruz. Krom-6 ile ilgili değerler, denizdeki balıklar ve yüzenler için tehlike olmadığını gösteriyor. Balık rahatlıkla yenilebilir."