Pepe: Sorgun'a tesis olmaz

Çevrecilerin uğruna 160 bin imzalı dilekçe topladığı Sorgun Çamlığı kurtuluyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurarak golf turizmi için orman dokusunu kaybetmiş bir bölgeyi önereceğini söyledi.

ANTALYA/MUĞLA/İZMİR - Çevrecilerin uğruna 160 bin imzalı dilekçe topladığı Sorgun Çamlığı kurtuluyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurarak golf turizmi için orman dokusunu kaybetmiş bir bölgeyi önereceğini söyledi. Pepe, Akdeniz ve Ege kıyılarını kirleten balık çiftliklerinin izin sürelerinin de uzatılmayacağını ve başka yerlere taşınacağını açıkladı.
Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek beldesinde geçen aylarda ihaleleri yapılan Etibank ve TİGEM alanlarında incelemelerde bulunan Pepe, gazetecilerin balık çiftlikleriyle ilgili sorularını şöyle yanıtladı: "Basında çıkan haberlerin ardından karadan ve denizden yaptığımız incelemelerde, balık çiftliklerinin, çevre ve denizin kirlenmesi açısından belli bölgelerde risk oluşturduğunu gördük. Bu tesislerin, açık denizde ya da denizin hareketli bölgelerinde olması gerekir.
Özel Çevre Koruma Kurumu kapsamında olan ve süresi dolan balık çiftliklerinin izin sürelerini uzatmayacağız. Başka yerlere taşınacaklar."
Helikopterle Sorgun'u dolaştı
Pepe, ardından 200 bin ağaç kesilerek golf tesisi yapılması planlanan Antalya'nın Side beldesindeki Sorgun Çamlığı'nda helikopterle incelemelerde bulundu. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle buluşan Pepe, "Ormanın bir kısmı tam kapalı orman alanı. Burada golf ya da başka bir tesisin yapılmasını şahsen uygun görmüyorum. Turizm Bakanlığı'ndan o bölgede golf sahası yapımından vazgeçmelerini isteyeceğim. Daha önceden yanmış zayıf bir bölge var. Orası olabilir" dedi. Pepe, vicdani kanaatleri ve bilimsel raporların, verdikleri kararda etkili olduğunu söyledi. Çevreciler 11 Ağustos'ta bölgeye golf tesisi ve oteller yapılmaması için Cumhurbaşkanı Sezer'e 160 bin imzalı dilekçe vermişti.


    http://www.radikal.com.tr/7549377549370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.