Pepe sözünü tutmadığını itiraf etti

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, geçen yıl Kuşadası'nda çıkan yangından sonra söylediği "Yanan orman alanları ağaçlandırılacak. Yanan ve yakılan ormanlar kesinlikle 2B'ye konu edilemez.

ANKARA - Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, geçen yıl Kuşadası'nda çıkan yangından sonra söylediği "Yanan orman alanları ağaçlandırılacak. Yanan ve yakılan ormanlar kesinlikle 2B'ye konu edilemez. Buraların üzerinde yapılaşma olamaz, orman vasfını kaybetmezler" sözünün havada kaldığını yaptığı açıklamayla itiraf etti.
Kuşadası'nda geçen yıl yanan 500 hektarlık ormanda 29.4 hektarlık kısmın Kubetaş İnşaat Taahhüt Ticaret ve Sanayi A.Ş.'ye tahsis edildiği, 100 hektarlık (200 futbol sahası) alanda da maden arama izni verildiği Radikal'in dünkü sayısında yer aldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Pepe, daha önceki sözlerini unutarak iddialara konu olan alanın, ağaçlandırılması mümkün olmayan taşlık ve kayalık sahalardan oluştuğunu öne sürdü. Pepe, "Kaldı ki, mevzuatımıza göre yanan alanlarda maden izni verilmeyeceğine dair kısıtlayıcı herhangi bir hüküm bulunmamakta, ağaçlandırılan alanlara dahi maden izni verilmektedir" dedi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca Kuşadası ilçesi dâhilinde Kubetaş AŞ'ye doğaltaş ve mermer arama ruhsatının 6 Kasım 2006'da verildiğini belirten Pepe, ruhsat sahasının 100 hektar olduğunu da kabul etti. Pepe şöyle konuştu: "Çevre ve Orman Bakanlığı'nın talimatına uygun olarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nün 3 Mayıs'ta 7 bin 706 metrekarelik alanda arama safhasında işletme izni verildi. Bu izin sahasına ulaşım için gerekli 480 metre uzunluğunda 2 bin 878 metrekarelik alanda bakanlığımızca ulaşım yolu izni olarak verilmiştir."
İzin için "Çevresel Etki Değerlendirilmesi gerekli değildir" raporunun bulunduğunu belirten Pepe, "Maden arama izinlerinde sadece bu belge isteniyor" dedi.