Pepe'den 'dava açın' çağrısı

İskenderun'da batan geminin yükünü boşaltmadığı için eleştirilen Çevre Bakanı Pepe, halka seslendi: Geminin sahibi ve acentesi ile gemiyi Türkiye'ye gönderen firmaya dava açın.

ADANA/İSTANBUL/ANKARA- Çevre İçin Hekimler Derneği Başkanı Dr. Ümit Şahin ile CHP Hatay Milletvekili Züheyir Amber, İskenderun Körfezi'nde batan MV Ulla gemisinin yükündeki 'krom 6'nın yol açabileceği akciğer kanseri riskine dikkat çekti. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, zarar gören bölge halkına 'geminin bağlı olduğu acenteye, geminin sahibine ve atığı Türkiye'ye gönderen firmaya tazminat davası açma' çağrısı yaptı.
Dr. Şahin, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ve Greenpeace yetkilileri ile düzenlediği ortak basın toplantısında şu bilgileri verdi:
"Atıklar arasındaki krom 6 solunursa, burunda akıntı, kanama, alerji ve astım oluşabilir. Uzun sürede ise akciğer kanserine yakalanılabilir. Başta çocuklar olmak üzere krom 6 atığının bulunduğu yere yaklaşılmamalı, bulaştığı düşünülen su ve besinler tüketilmemeli. Körfez ve civarında deniz ürünlerinin analizi yapılıp sonuçlar açıklanmalı."
'İhmali olan istifa etsin'
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Örgen Uğurlu, atıkların içeriğinin kamuoyuna açıklanmasını ve geminin çıkarılarak yüküyle İspanya'ya iadesini, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu da, Çevre ve Orman Bakanı başta olmak üzere geminin İspanya'ya iadesinde ihmali olanların istifasını istedi.
CHP Hatay Milletvekili Züheyir Amber de dün TBMM'de, krom 6 adlı ağır metal maddenin, kanser riski taşıdığı uyarısında bulundu. Amber, "Gemi,
uyarılara karşın 4.5 yıl bekletildi. O tarihlerde ODTÜ'den uzmanlar, bu tozun krom 6 ağır metal olduğunu, suda eridiğinde bütün canlılara zarar verebileceği yolunda rapor hazırlamıştı" dedi. Amber, facianın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.
Bakandan 'dava' çağrısı
Çevre ve Orman Bakanı Pepe ise dün bir TV kanalında, yakında geminin 50-70 metre çapındaki bir bölgede çok yoğun kirlilik olacağını, ancak birkaç ay içinde geçeceğini söyledi. Pepe, bölgede zarara uğrayan balıkçılara ve yöre halkına, geminin bağlı olduğu acenteye, geminin sahibine ve atığı Türkiye'ye gönderen firmaya tazminat davası açma çağrısı yaptı. Bakan "Milyonlarca dolarlık bir tazminat söz konusu" dedi.
Öte yandan, İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, krom 6'nın litredeki oranının 0.1-0.5 miligram arasında olmasının normal kabul edildiğini belirterek, "Geminin battığı noktadan alınan numunenin litresinde 0.046 miligram krom 6'ya rastlandı. Buna göre, şu anki veriler tehlike arz etmiyor. Ancak, tetkikler devam edecek" dedi.
Bu arada, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün İspanya'nın çevre sorununu ele almak üzere her türlü destek önerdiğini söyledi. (Radikal, dha, aa)