'Performans' muayenehane kapattırıyor

Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde 2004 yılının Mart ayında başlatılan performansa dayalı döner sermaye uygulaması İzmir'de tam gün-yarım gün oranlarını tersine döndürdü.

İZMİR - Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde 2004 yılının Mart ayında başlatılan performansa dayalı döner sermaye uygulaması İzmir'de tam gün-yarım gün oranlarını tersine döndürdü.
Devlet hastanelerinde poliklinikten ameliyata, laboratuvar tetkiklerinden görüntülemeye kadar her türlü hizmeti artırmak için sağlık personeline 'çalışın, kazanın' mesajıyla uygulamaya konulan performans sistemi çok sayıda uzmana muayenehane kapattırdı.
2003'te kamu hastanelerinde uzman hekimlerin yüzde 62'si yarım gün çalışıyordu. Bu oran Haziran 2007 tarihi itibarıyla yüzde 37'ye düştü.
İzmir İl Sağlık müdürü Opr. Dr. Mehmet Özkan, "Hastanelerde görev yapan 1553 uzmandan 976'sı tam gün çalışmayı tercih etti, 577'si muayeneciliğe devam etti" dedi.
Performansa dayalı ücret uygulamasının doktorların tam günü tercih etmesinde önemli rol oynadığını belirten Özkan şöyle konuştu: "Bu uygulamayla hekimler eskiye oranla çok daha iyi ücret alır hale geldi. Bu rakam 2-6 bin YTL arasında değişiyor."