Perinçek için açıklama

Dışişleri Bakanlığı, hükümeti sıkça 'süper NATO politikalarına hizmet etmekle suçlayan İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'i İsviçre'ye karşı verdiği 'ifade özgürlüğü' savaşında yalnız bırakmadı.

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, hükümeti sıkça 'süper NATO politikalarına hizmet etmekle suçlayan İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'i İsviçre'ye karşı verdiği 'ifade özgürlüğü' savaşında yalnız bırakmadı. Bakanlık, 2005'te Winterthur kentinde düzenlenen bir konferans sırasında, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" dediği için İsviçre mahkemelerince cezalandırılmasını 'ifade özgürlüğünün ciddi bir ihlali' olarak niteledi.
Kararlara, sübjektif değerlendirmeleri esas alan bir anlayışın hâkim olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Kararlarda, 1915 olayları hakkında Ermeni çevrelerinin kendilerince inşa ettiği hafıza ve bazı kesimlerin yanlış kanaatleri tarihsel gerçekler yerine konulmuştur. İsviçre hükümeti, Federal Mahkeme'nin kararının ardından yaptığı açıklamada, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine ait olayların kendi bağlamında incelenerek açıklığa kavuşturulması görevinin tarihi araştırmalar alanına ait olduğunu ifade etmesi ve bu amaçla tarih komisyonu kurulmasını yararlı gördüğünü belirtmesi memnuniyetle karşılanmıştır" denildi.
Perinçek 'Ermeni iddialarını inkâr' yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle Lozan'da yargılanmış, para cezasına çarptırılmıştı. İsviçre Federal Mahkemesi de Perinçek'in itirazını geçen hafta reddetmişti.