'Perinçek, ifademi değiştirmemi teklif etti'

'Perinçek, ifademi değiştirmemi teklif etti'
'Perinçek, ifademi değiştirmemi teklif etti'
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Ergenekon' duruşmasının bugünkü bölümüne, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan tutuklu sanık Osman Yıldırım'ın sözleri damga vurdu.

İSTANBULİstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ‘Ergenekon’ duruşmasının bugünkü bölümüne, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan tutuklu sanık Osman Yıldırım’ın sözleri damga vurdu.

Savcıların, mütalaada Cumhuriyet gazetesine yaptığı iki eylem nedeniyle hakkında ceza istediklerini ifade eden Yıldırım, “Kendilerine teşekkür ederim. Benim cezam 2 yılsa 4 yıl versinler. En ağır cezayı versinler. Ancak işlemediğim suçu üstlenemem” dedi.
Yıldırım, 17 Mayıs 2006'da öldürülen Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in cenaze törenine ilişkin Veli Küçük'ün, “Laik ve cumhuriyetçi kitle, ilk defa gerçek gücünü cenaze törenindeki direnişiyle sergiledi” sözlerini hatırlatarak, “Aslında Veli Küçük'ün şehit ettirdiği yargıcın cenazesinde, ulusalcılar ve Kemalistler provokasyon yapmıştır. CHP , İşçi Partisi, ETÖ (Ergenekon Terör Örgütü) kader birliği, suç ortaklığı yaparak bakanları linç etmeye kalkıştılar. Ulusalcı Kemalistler, cezaevi önüne kamp kurmuş, mahkemeye baskın düzenleyerek katilliklerini bir kez daha ispatlamışlardır” diye konuştu.

Bazı sanık avukatları Yıldırım'ın bu sözleri üzerine tepki göstererek, sanığın bu beyanlarına ilişkin mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını istedi.

Tutuklu sanık CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da ayağa kalkarak mahkeme heyetine “Yeri geldiğinde siyasi dava denildiğinde bile itiraz ediyorsunuz. Bu kadar hakarete hiç itiraz etmiyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, herhangi bir hakaret olduğunda gereğini yapacaklarını söyledi.

Savunmasına devam eden Yıldırım, “Yargı, Cumhuriyet'in değil ise açıklasınlar da biz de safımızı belirleyelim. Cumhuriyet'e saldıranlara destek vermek için bariyerlerden atlıyorlar, sonra da ayaklarını kırıyorlar. Bariyerlerden çay, kahve içmek için atlamadılar herhalde. Mahkemeye saldırmak için koşuyorlar. Bu suçüstü halidir. Suç ortaklarının gazını almak için buraya destek vermeye geliyorlar” ifadelerini kullandı.

Yıldırım'ın ifadelerine bazı sanıkların ve avukatların itiraz etmesi üzerine Başkan Özese, “Osman Bey savunmasını yapacak. Osman Bey, siz de suçlandığınız konularda dosya kapsamında hukuki savunma yapın, ortamı germeyin” uyarısında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun 11 Nisan 2012'deki grup toplantısında ‘Ergenekon’ davasıyla ilgili sözlerine de değinen Yıldırım, “Kılıçdaroğlu, Silivri Cezaevi'nde yatanların insan hakları ve özgürlükler için bedel ödedikleri şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu, vatana ihanet edenleri, yargıya saldıranları kahraman yapıyor. CHP, kahraman olmayı anlatıyor” dedi.

Bunun üzerine mahkeme başkanı Özese, dava dışı beyanların, kim olursa olsun kendilerini ilgilendirmediğini söyledi. Yıldırım ise sözlerinin dava dışında olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Danıştay suikastından sonra cumhuriyetçiler, ulusalcılar bu gösterdikleri tavırla yargılamaya müdahale ediyorlar. Bunlar Türk ve Türkiyeli değil. Doğu Perinçek bana koridorda ‘İfadeni değiştir, geri çek. Maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayalım’ dedi. Ben reddettim. 'Perinçek bana teklifte bulundu' diyorum. Avukatları ise hakaret ettiğimi iddia ediyor. Perinçek benimle konuştuğunda güvenlik kameraları kayıttaydı.”

Bu esnada bazı sanık avukatları Yıldırım'ın açıklamalarına tepki gösterdi. İzleyici bölümünde oturan CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan da söz alarak, “Sayın başkan, ben milletvekiliyim. Partime sabahtan beri hakaret ediyor. İzin vermeyiniz” dedi.

Mahkeme başkanı Özese de bunun üzerine Yıldırım'ı savunma kapsamında kalması konusunda uyardı.

Yıldırım'ın savunmasını tamamlamasının ardından tutuksuz sanık Özlem Konur Usta, mütalaaya karşı verdiği beyanında, attıkları her adımda halkı düşündüklerini ve verilemeyecek bir hesaplarının olmadığını söyledi. Usta, vicdanının rahat olduğunu belirterek, beraatini talep etti.

Duruşma, yarına ertelendi.