Perinçek üzüldü Kıyat sevindi

Yargıtay, Kıbrıs konusundaki düşünce açıklamalarında hassasiyet istedi.

ANKARA - Yargıtay, Kıbrıs konusundaki düşünce açıklamalarında hassasiyet istedi. 4. Hukuk Dairesi, emekli koramiral Atilla Kıyat'ı 'Kıbrıs'ı verelim' tezini savunduğu iddiasıyla suçlayan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in tazminata mahkûm edilmesini istedi. Aksi yöndeki mahkeme kararını bozan Yargıtay kararını, "Türk dış politikasında önemli sorun olan Kıbrıs için 'verelim' biçimindeki iddia inciticidir" yorumuna dayandırdı.
Perinçek, bir televizyon kanalının 13 Şubat 2002 tarihli haber bülteninde, Kıyat'ın AB'nin yönlendirmesiyle davrandığını ve 'Kıbrıs'ı verelim' dediğini öne sürmüştü. Kıyat bunun kişilik haklarına saldırı olduğu gerekçesiyle Perinçek aleyhine manevi tazminat davası açmış, ancak İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı reddetmişti. Kıyat'ın kararı temyizi üzerine dosya, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne gelmişti. Daire, mahkemenin Perinçek lehine kararını, ikiye karşı üç oyla bozdu. Karar şu yoruma dayandırıldı:
"Ortalama değer yargıları itibarıyla bu sözlerden çıkarılabilecek sonuç; davacının seçme ve ayırt etme, bağımsız düşünme ve davranma yetkisine sahip bulunmadığıdır, davacının kişilik sahibi olmadığı ileri sürülmüştür. Ayrıca, Türk dış politikasında önemli bir sorun olan Kıbrıs için 'verelim' biçimindeki iddia da inciticidir. Salt bu nitelendirme, kişilik haklarına saldırı oluşturur ve hukuken korunamaz." Bu kararla birlikte dava yerel mahkemede yeniden görülecek.


    http://www.radikal.com.tr/7656447656440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.