Perinçek'e 90 gün hapis istemi

İsviçre'de, 'Ermeni soykırımı'nın 'emperyalist bir yalan' olduğunu söylediği için yargılanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında 90 gün hapis ve 3 bin İsviçre Frangı para cezası istendi.

LOZAN - İsviçre'de, 'Ermeni soykırımı'nın 'emperyalist bir yalan' olduğunu söylediği için yargılanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında 90 gün hapis ve 3 bin İsviçre Frangı para cezası istendi.
Lozan Adalet Sarayı'nda süren davanın dünkü üçüncü duruşması, Talat Paşa Komisyonu üyelerinin önceki akşam Türkiye'ye dönmesi nedeniyle 'sönük' geçti. Perinçek, mahkemeye 1915'te yaşanan olaylara dair Rus arşivlerindan belgeler sundu. Lozan'da aslında kendisinin değil, Türk tarihinin yargılandığını savunan Perinçek, şöyle dedi: "Burada düşünce ve bilimsel araştırma hürriyetinin yargılandığı ve ortaçağdaki karanlık mahkemelerin yeniden kurulduğu görüldü. Burada bir cadı davası mı görülmektedir? Engizisyon mu hortlatılmıştır."
Perinçek, duruşma sonrası da, "Sözde soykırımın inkârını suç sayan yasa artık öldü. Ölmüş eşek etinden sosis yapılmaz" dedi. Mahkemenin kararını bugün açıklaması bekleniyor. (dha, aa)