Periscope'taki tecavüz rezaleti: Takipçi sayısı ikiye katlandı!

Periscope'taki tecavüz rezaleti: Takipçi sayısı ikiye katlandı!
Periscope'taki tecavüz rezaleti: Takipçi sayısı ikiye katlandı!
Canlı yayın uygulaması 'Periscope'tan bir tecavüz görüntüsü yayınlandığı iddiası, sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Haberin yayılmasıyla @Azeriii hesabının 600 olan takipçi sayısı 1500'ün üzerine çıktı. Siber suçlar uzmanı, "Eğer görüntü silinmeden önce kaydedilmişse kimlik tespiti de yapılabilir. Ama bunun için görüntünün savcı ya da polise ulaştırılması gerekiyor" dedi.

Sosyal medya aracılığıyla canlı yayın yapmaya yarayan video programı Periscope’ta baygın bir kadına tecavüzün görüntülerinin yayılması üzerine başlayan tartışma sürüyor.

Önceki gece yaşanan olayla ilgili 155 Polis İmdat telefonuna da bu yönde ihbarlar geldi ancak görüntüyle ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadı. Görüntüleri yayan @Azeriii adlı kullanıcının, Facebook’taki hesabını sildiği anlaşıldı. Tecavüzcü olduğu öne sürülen E.T. adlı kişinin açık ismi de bir süre sosyal medyada paylaşıldı ancak daha sonra silindi. 

Habertürk'ün haberine göre, uygulamayı kullanan bazı kişiler, görüntülerin yayından kaldırılmasına rağmen bazı kullanıcıların bunu kaydettiğini iddia ederek olaya büyük tepki gösterdi.

GÖRÜNTÜ SAVCI YA DA POLİSE ULAŞTIRILMALI

Olayı yorumlayan siber suçlar uzmanı şunları söyledi: “Periscope yayınlarının tamamı kaydediliyor. Bahse konu olan olayın tarafları çocuk değilse, şirket yayının yapıldığı IP adresini paylaşmıyor. Ancak konu tecavüz olduğu için süreç farklı işleyebilir. Eğer görüntü silinmeden önce kaydedilmişse kimlik tespiti de yapılabilir. Ama bunun için görüntünün savcı ya da polise ulaştırılması gerekiyor...”