Pervin Buldan: Eşimin katilleriyle yüzleşiyorum

Pervin Buldan: Eşimin katilleriyle yüzleşiyorum
Pervin Buldan: Eşimin katilleriyle yüzleşiyorum
BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Mehmet Ağar'ın da aralarında bulunduğu 12 sanıklı davayı izlerken Twitter'dan mesajlar attı.

Hürriyet gazetesinden Nurettin Kurt'un haberine göre, 1993 yılında dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayına karıştıkları iddiasıyla haklarında dava açılan aralarında eski Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 12 kişinin yargılanmasına bugün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ağar, rapor göndererek duruşmaya katılmadı. Duruşmaya BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da katıldı. Buldan, Twitter'da, ''İlk defa eşimin katilleriyle yüzleşeceğim'' diye yazdı.

Olaydan 20 yıl sonra açılan davanın ilk duruşmasına, eşi Savaş Buldan’ı faili meçhul cinayete kurban veren BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da katıldı. Buldan, eşinin de katilleri olduğu iddia edilen sanıklarla ilgili duruşmadan twitler paylaştı. Buldan, şu mesajları yazdı:

* Mehmet Ağar bugün, Altındağ Nüfus Müdürüyken katledilen Mecit Baskın olayından yargılanacak. Adliyedeyiz. 

* Duruşma henüz başlamadı. Bu davadan tutuklu bulunan Ayhan Çarkın ve Ziya Bandırmalıoğlu’nu bekliyoruz. Bu iki isim aynı zamanda Savaş Buldan'ın da katilleri. İlk defa eşimin katilleriyle yüzleşeceğim. 

* Korkut Eken ve Ercan Ersoy da burada. Tam bir katiller serisi. 

* Ayhan Çarkın ve Ziya Bandırmalıoğlu geldiler. İçimde fırtınalar kopuyor.
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR Ağar’ın yanı sıra dönemin Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MİT yöneticisi, emekli Yarbay Korkut Eken ile özel harekat polisi Ayhan Çarkın’ın da aralarında bulunduğu 12 sanık yargılanıyor. İddianamede, şüphelilerin, “Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün faaliyetleri çerçevesinde adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası isteniyor. İddianame, dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Baskın’ın 30 Eylül 1993 tarihinde kaçırılıp, Gölbaşı-Haymana Yolu yakınlarında öldürülmesine ilişkin düzenlendi. İddianamede, Baskın cinayetinin, Mehmet Ağar’ın bilgisi, İbrahim Şahin’in talimatıyla özel timciler tarafından işlendiği iddia ediliyor. 

ÇARKIN’DAN AĞAR’A ÇAĞRI Eken, savcılık ifadesini tekrarladı ve suçlamaları kabul etmedi. Çarkın ise savunmasında, Ağar ile ilgili beyanlarda bulundu. Çarkın, “Kendisi ‘duvardan tuğla çekersem herkes altında kalır’ demişti. Şimdi ben taşı yerinden oynattım, yüreği varsa o taşı çeksin, eteklerindekini döksün” dedi.

AĞAR'A DA EVREN TARİFESİ
Mahkeme’nin ara kararlardan biri de Mehmet Ağar’ın savunmasının alınma şekline ilişkin oldu. Mahkeme, Ağar’ın savunmasını, mahkeme salonunda almaya gerek görmezken, sesli ve görüntülü sistemle bulunduğu İstanbul’dan alınmasını kararlaştırdı. Söz konusu yöntem, 12 Eylül Darbesi Davası’nın sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın savunmalarının alınması sırasında uygulanmış ve kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.
Ağar’ın, başka bir ortamdan sesli ve görüntülü sistemle savunmasını yapacak olması tıpkı Evren ve Şahinkaya gibi sanık olduğu davanın görüldüğü mahkemenin kapısını bile aralamadan yargılanması sonucunu doğuracak.

EKEN'E SAVCI KAPISI
Öte yandan tutuksuz sanıklardan Korkut Eken’in duruşma için geldiği Adliye’ye giriş için hakim ve savcıların kullandığı kapıdan kullanması dikkatlerden kaçmadı.


  http://www.radikal.com.tr/1163229116322911

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU GÜN HESAP SORULUYORSA - pispor

  Bunu sayın başbakan Tayyip Erdoğan'a kimse dayamasın bu Kürt özgürlük mücadelesinin kazanımlarının ne çabuk unuttu dört bin Kürt köyü yıkılıp boşaltıldığını binlerce faili cinayet işleyen bu devlet artık uluslarası bir mahkemeye giderken bunu önleyen başbakan Erdoğan'a sayın Pervin Buldan değil Türk halkı Kemalistler milliyetçiler ırkçılar sevinsinki ortamı yumuşattı Ergenekon'dan devletin özel harpçılarından hesap sorup Sayın Öcalan'ın güvenini kazanarak çözüm sürecini başlatması bu gün derin devletin Kürt halkına yaptığı katliamların açığa çıkmasıdır

  yanlislar - celal103

  Iki yanlis arasinda bir dogru aramamak gerekir. ( Buraya kadar Tayyibi hakli cikarmaya calisan yorumcuya yanittir) Bu yargilamalar suru psikolojisi yaratmaktadir.Zincirin bir halkasi koparsa biliniyoki zincir bosalacak.Bundandirki bu halkanin kopmamasi icin yuksek direc gosteriliyor.

  DÜŞÜNDÜREN MANZARALAR VE KARARLAR - m.rozbilen

  Henüz mahkumiyetlerini tescil eden bir mahkeme kararı yok ama görünen köy klavuz istemez.Mahkeme/ler, ne kadar sanıklar lehine tavır alırsa alsın ve aklanmalarına vesile olursa olsun o sanıklar kamuoyu vicdanında çoktan mahkum oldular.Ortada ölüler var,itiraflar var,kim/lerin yüzlerce cinayette rol aldıkları belli iken sanıkların ellerini kollarını nasıl sallayarak gezdiklerini anlayamıyorum.Onu bırakın sanıklardan biri savcı ve hakimlerin girdiği vip kapısından içeri alınıyor,bir diğerinin telekonferans yoluyla ifadesinin alınmasına karar veriliyor.Bu insanlar (öldürülenler)bir kere daha infaz ediliyorlar.Bir kadın kocasının katilleriyle yüzleşmek için mahkeme kapılarında.Ne acı.Kendinizi bir an bu kadının ve onun şahsında binlerce mağdurun yerine koyun.Ne hissedecekseniz o da onu hissediyor.Sadece adalet arayanların mağduriyetlerini bir nebze olsun gideremezseniz onu intikam duygusundan kimse vazgeçiremez.Devlet bu katilleri koruyarak kendini onlarla yoldaş durumuna getirmemelidir.Ayhan Çarkın'ı yürekten kutluyorum.Ötekilerin de bir kere olsun mertlik yapıp gerçekleri inkar yerine itiraf etmelidirler.Eğer uğruna adam öldürdükleri devleti seviyorlarsa,devleti töhmet ve ağır bir vebal altında bırakmamaları gerekir.Hadi sayın Ağar,Şahin,Eken,Çiller,Demirel bir gerekçeniz varsa Allah için konuşun.Ama nerede o mertlik? Bunlar inkar'ı mertlik kabul ediyorlar.

  ağar ın malvarlığı araştırılsın. - demlicay2011

  çevresindekilerinde her şey ortaya çıkacktır. kim finanse etmiş hangi örtülü ödenek ve yardımlarla bu hale gelimiştir. uzun uzun incelemeye gerek yok. her şey kabak gibi ortaya çıkacaktır. fakt türk yargısı malvarlığına karşı hassas nden acaba. bir gün bizim bşaımızada gelir endişesi olmasın.

  yakamoz - Efendisiz65

  hiç merak etme kürtler kimin nasıl değiştiğini senden iyi biliyor. sen böyle herşeyi tayyip yaptı diye düşün yarınbirgün kürtler tayyibi de Kemalistlerin yanına göndermeyi bilir. gerçi o gün de yine mevcut iktidarı alkışlar "bakın yeni efendimiz nasıl hesap soruyor" diye gerinirsiniz tarihe bakmadan. kürtler bunların sonunu getirdi tayyip değil. tayyip kürtlere olan sevgisinden mi soruyor bu hesabı? tamamen hayır! mecbur olduğu için! istese hesap sormasın görelim!!

  pervin buldanın katil zanlıları ile kaşılaşması çok üzücü bir durum. - okkes cavus

  pervin buldan eşinin katili olarak yargılanan kişilerin, bulunduğu salonda bulunması çok acı verici bir durum. bunu ancak yaşayanlar bilir. birde işencecisiyle bir yerde tesadüfen karşılaşmak ta çok korkunç. sana çok feçi işkence yapan şeref namus yoksulu faşist bir polisin. bir gece metroda karşına çıkması insanın beyninde kasırgalar estiriyor. kendini zor tutuyorsun. ancak yüzüne kuvvetli bir tükürüyorsun. oda başını yere eğiyor kaçıyor. pervin hanımında durumu buna benziyor. umarız katiller cezasını çekerler.....

  Tayyip olmasaydı bunları rüyanızda göremezdiniz! - yakamoz42

  Birde utanmadan Tayyipe dil uzatıyorsunuz!Tayyip olmasaydı bunları Rüyasında dahi göremezdi bdp...