Pervin Buldan: Eşimin katilleriyle yüzleşiyorum

Pervin Buldan: Eşimin katilleriyle yüzleşiyorum
Pervin Buldan: Eşimin katilleriyle yüzleşiyorum
BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Mehmet Ağar'ın da aralarında bulunduğu 12 sanıklı davayı izlerken Twitter'dan mesajlar attı.

Hürriyet gazetesinden Nurettin Kurt'un haberine göre, 1993 yılında dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayına karıştıkları iddiasıyla haklarında dava açılan aralarında eski Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 12 kişinin yargılanmasına bugün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ağar, rapor göndererek duruşmaya katılmadı. Duruşmaya BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da katıldı. Buldan, Twitter'da, ''İlk defa eşimin katilleriyle yüzleşeceğim'' diye yazdı.

Olaydan 20 yıl sonra açılan davanın ilk duruşmasına, eşi Savaş Buldan’ı faili meçhul cinayete kurban veren BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da katıldı. Buldan, eşinin de katilleri olduğu iddia edilen sanıklarla ilgili duruşmadan twitler paylaştı. Buldan, şu mesajları yazdı:

* Mehmet Ağar bugün, Altındağ Nüfus Müdürüyken katledilen Mecit Baskın olayından yargılanacak. Adliyedeyiz. 

* Duruşma henüz başlamadı. Bu davadan tutuklu bulunan Ayhan Çarkın ve Ziya Bandırmalıoğlu’nu bekliyoruz. Bu iki isim aynı zamanda Savaş Buldan'ın da katilleri. İlk defa eşimin katilleriyle yüzleşeceğim. 

* Korkut Eken ve Ercan Ersoy da burada. Tam bir katiller serisi. 

* Ayhan Çarkın ve Ziya Bandırmalıoğlu geldiler. İçimde fırtınalar kopuyor.
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR Ağar’ın yanı sıra dönemin Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MİT yöneticisi, emekli Yarbay Korkut Eken ile özel harekat polisi Ayhan Çarkın’ın da aralarında bulunduğu 12 sanık yargılanıyor. İddianamede, şüphelilerin, “Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün faaliyetleri çerçevesinde adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası isteniyor. İddianame, dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Baskın’ın 30 Eylül 1993 tarihinde kaçırılıp, Gölbaşı-Haymana Yolu yakınlarında öldürülmesine ilişkin düzenlendi. İddianamede, Baskın cinayetinin, Mehmet Ağar’ın bilgisi, İbrahim Şahin’in talimatıyla özel timciler tarafından işlendiği iddia ediliyor. 

ÇARKIN’DAN AĞAR’A ÇAĞRI Eken, savcılık ifadesini tekrarladı ve suçlamaları kabul etmedi. Çarkın ise savunmasında, Ağar ile ilgili beyanlarda bulundu. Çarkın, “Kendisi ‘duvardan tuğla çekersem herkes altında kalır’ demişti. Şimdi ben taşı yerinden oynattım, yüreği varsa o taşı çeksin, eteklerindekini döksün” dedi.

AĞAR'A DA EVREN TARİFESİ
Mahkeme’nin ara kararlardan biri de Mehmet Ağar’ın savunmasının alınma şekline ilişkin oldu. Mahkeme, Ağar’ın savunmasını, mahkeme salonunda almaya gerek görmezken, sesli ve görüntülü sistemle bulunduğu İstanbul’dan alınmasını kararlaştırdı. Söz konusu yöntem, 12 Eylül Darbesi Davası’nın sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın savunmalarının alınması sırasında uygulanmış ve kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.
Ağar’ın, başka bir ortamdan sesli ve görüntülü sistemle savunmasını yapacak olması tıpkı Evren ve Şahinkaya gibi sanık olduğu davanın görüldüğü mahkemenin kapısını bile aralamadan yargılanması sonucunu doğuracak.

EKEN'E SAVCI KAPISI
Öte yandan tutuksuz sanıklardan Korkut Eken’in duruşma için geldiği Adliye’ye giriş için hakim ve savcıların kullandığı kapıdan kullanması dikkatlerden kaçmadı.