Perwer: En çok Tatlıses'i eleştirdim ama...

Perwer: En çok Tatlıses'i eleştirdim ama...
Perwer: En çok Tatlıses'i eleştirdim ama...

Şiwan Perwer

Kürt şarkıcı Şivan Perwer'den hükümet ile Abdullah Öcalan'ın görüşmesini destkleyen İbrahim Tatlıses'e destek geldi.

Daha önce sanatçılar da elini taşın altına koymalı diyen Şivan Perwer, Erbil'den telefonla A Haber 'de yayınlanan Jurnal programına telefonla katıldı. İmralı ile yürütülen sürece, süreçte sanatçıların üzerine düşen sorumlulukları ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin İbrahim Tatlıses'e yönelik ağır sözlerini değerlendirdi.


"İMRALI İLE GÖRÜŞMELERE BAŞLAMAK İÇİN GEÇ BİLE KALINDI"

Perwer şöyle konuştu: "Bir sanatçı olarak 40 yıldır bu meselenin içindeyim. Bu mesele Türkiye 'nin yarasıdır. Bu mesele toplumlara, insanlara büyük zarar vermiştir bugüne kadar. Hele Türkiye gibi güzel bir ülkeye, tarihi değerlere sahip ülkeye, herkes için yeterli olan bir ülkeye kanın akması yazık. Şarkılarımda da hep bunu anlatırım. Bence bu gibi görüşmeler daha önce yapılmalıydı. Geç bile kalındı. Bu görüşmelerin önünün daha çok açılması ve herkesin bu konuda katkıda bulunması gerekiyor. Birkaç yıl önce hükümet tarafından açılım adımları atıldı ama geri döndü. Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyal, politik durumlar bunu engelledi, bu hem Türk'e hem Kürt'e büyük zarar verdi. Bu görüşmeler hayata geçmişse herkesin buna katkı sunması gerekiyor.


"BEN EN ÇOK İBRAHİM'İ ELEŞTİRDİM AMA...'


Çoğu kere benim ile yapılan söyleşilerde ben Türkiye'deki sanatçıları eleştirdim, meseleler karşısında gereken yerde doğru yerde çalışmalarda bulunmadıkları için. Bunların içinde İbrahim Tatlıses de vardı. İbrahim'in geldiği yerden ben de geliyorum, Urfalı ben de Urfalıyım. Ben diyordum ki, İbrahim niye Türkiye'de Kürtçe söylemiyor, kendi kültürünü unutmasın diyordum. Diğer taraftan İbrahim'e yapılanları şimdi çok sert protesto ediyorum. Başına gelen kurşunlanma olayı beni çok üzdü. Her şeye rağmen sanatçı arkadaşlarımın yanındayım. İbrahim barış konusunda bu yeni süreç içinde güzel şeyler söylüyorsa, eski kafaya sahip kesimlerin bu kadar ona saldırması ayıp oluyor bence. Bugün artık önemli şeyler düşünmek lazım. Doğruyu düşünmek lazım, toleranslı, demokrat düşünmek lazım. Hitlervari düşünceler haline geliyor. Ya insani olacaksınız, ya da Türkçü. MHP'nin bu tavrından vazgeçmesini dilerim barışın, demokrasinin; Türk halkının iyiliği için, biraz daha insani değerlere sahip çıkmaları gerekiyor. İbrahim bunu konuşuyorsa kutlamak gerekiyor. Tüm sanatçıların İbrahim'i desteklemesi gerekiyor. Bu görüşmeler bilhassa toplumlarımızın Türkiye'de demokratik zemine oturması için iyi bir süreçtir ve bu sürece herkesin sahip çıkması gerekiyor.


"ANNEMİN MEZARINA BİLE GİDEMEDİM, BARIŞ OLURSA TÜRKİYE'YE DÖNEBİLİRİM"

Ben 37 – 38 yıldır bu ülkenin dışındayım. Duygularımı hislerimi herkes anlayabiliyor mu? Ben dışarıdayken annem öldü, annemin mezarını bile daha ziyaret etmedim. İnsan için en büyük değer annedir, büyüten, doğuran. Elbette ülkeme gelmek isterim, halkımla olmak, orada hizmet vermek. Fakat mesele böyle devam ettiği sürece, benim gelişim bana da diğer taraflara da zarar verir. Halkın kafasında benim sanat resmim güzel durmalı ve ben geldiğimde o resmi daha da güzelleştirmeliyim. Bu sürece beklememiz gerekiyor. Bu süreç iyi sonuçlar verirse gelirim." (Ahaber)


  http://www.radikal.com.tr/111606711160672

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - - m3kb

  Şiwan Perver'in söylediği şeyleri önemsiyorum.

  FEDAKARLIK YAPMAK BİR BAŞKASININ DA AYNISINI YAPMASI DEGİLDİR - semi ekrem

  Bizler bir çok konuda üstün gayretler göstererek ödüllendirildigimizde haklı bir gurur içerisinde buraya nasıl geldigimizi acısıyla tatlısıyla sevenlerimize bir anı gibi anlatırız.Bizi dinleyenler inanılmaz derecede müthiş bir imrenme gösteririrler,ama bedel konusunda salt görüşlerinden ve düşüncesinden dolayı yargılanan insanların bunalr politikcı sanatcı kimlikli olan ender insanlardır ki ya tutuklanarak cezaevine girmiş ya da tutuklanmadan yargılanan ki neticede ceza evinde yatacagı belli olan bunlar çıkmaz bir yola girdiklerinde ilk yaptıkları şey yurt dışına çıkmışlardır.Demem o ki haklı veya haksız bir duruma uğratılmış olabilirsin bedelini çektigin bu durumdan kendine ve sana yakın kesimin gözünde kahraman olarak görülebilirsin ama bunalrı yaşayan biri olarak başkalarınında aynı benim gibi davranmasını önermessin şirwan perver ,doga geregi insanlarda hem fikir olma gibi bir durum yoktur.Sadece fark belli konularda fikirler bir arada olabilir ama sonraki durumlarda ayrışmalar yine kendini gösteririr sen solcu olarak kalırsın ibrahim tatlıses te sagcı kalır bunu unutmayalım...