@omererbil

Perwer üç yıl önce de gelmek istedi ama...

Perwer üç yıl önce de gelmek istedi ama...
Perwer üç yıl önce de gelmek istedi ama...

Bilgili ve Perwer 2010 yılında ikisi Paris, biri Almanya da olmak üzere üç kere bir araya geldi.

Çözüm sürecinde 'dön' çağrısı yapılan Şivan Perwer, 3 yıl önce İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nca İstanbul'a davet edilmiş.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı’nın Şivan Perwer’i getirmek için çok uğraştığı ortaya çıktı. Ajans’ın yönetim kurulu başkanvekili Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Perwer’i ikna için üç kez Avrupa ’da bir araya geldi. İki kez Paris, bir kez de Almanya ’da görüşen Bilgili ve Perwer geliş koşullarını konuştu. Perwer önce Diyarbakır ’a gitmek istedi ancak ajans, kendisine büyük bir konser düzenleyeceğini söyleyerek İstanbul’a gelmesi için ikna etti. Daha sonra annesinin Urfa’daki mezarı ziyaret edilecek ve Diyarbakır’da da bir konser organize edilecekti.

Son anda vazgeçti

37 yıldır memleket hasretini yaşayan Şivan Perwer’in anne mezarını ziyaret edememesi büyük bir hicran olmuştu. Perwer için İstanbul’da Sezen Aksu, Neşet Ertaş, İbrahim Tatlıses ile birlikte büyük konser hazırlıkları yapıldı. Kendini güvende hissetmediğini söyleyen Perwer son anda gelmekten vazgeçti. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilgili, Radikal’e yaptığı açıklamada barışa giden yolun sanattan geçtiğini belirterek şunları söyledi: ‘‘Şivan Perwer, sanatı ve kişiliği ile çözüm sürecinde hem ülkemizde hem de uluslararası arenada rol oynayabilecek ve katkı yapabilecek nüfuza sahip biri. Yıllardan beri hasretini çektiği doğduğu ülkesine gelmek istiyor. Ancak bir yol kazasına uğramaktan endişe ettiği için gelişini hep erteleyen bir sanatçı. 2010 yılında bugünkü hava yokken bile gönlü gelmekten yanaydı. 2010 Kültür Başkenti Ajansı olarak onu ülkemize getirip İstanbul’da olmak koşulu ile büyük bir konser yapmak niyetini taşıyorduk.”
Projenin başarıya ulaşmamasının Perwer’in hâlâ endişelerinin olmasından kaynaklandığını kaydeden Bilgili, şöyle devam etti: ‘‘Uzun müzakereler yaptık. Ama bir yol kazası olma ihtimali ve şartların henüz olgunlaşmaması ona hep geri adım attırdı. Şimdi tam zamanı. Bundan sonra gelmezse kendisi vebal taşır. Çözüm süreci için bulunmaz bir imkân. Israrla söylediğimiz, sürece kültür ve sanatın dahil edilmesidir. Sürecin devamlılığını sağlayacak olan budur. Bu alanda zengin bir potansiyelimiz ve tecrübemiz var. Bunu geçen hafta Diyarbakır ziyaretimizde bir kez daha gördük.’’