Petrol tankerine renkli protesto

Türkiye Çevre Kozası, Tengiz-Novorosisk petrol boru hattından dolum yaparak, Karadeniz ve Türk Boğazları'ndan geçmesi beklenen petrol tankerini organik ve doğaya zarar vermeyen boya püskürterek protesto edecek.

ANKARA - Türkiye Çevre Kozası, Tengiz-Novorosisk petrol boru hattından dolum yaparak, Karadeniz ve Türk Boğazları'ndan geçmesi beklenen petrol tankerini organik ve doğaya zarar vermeyen boya püskürterek protesto edecek. Böyle bir eylemi ilk kez gerçekleştirecek olan çevreciler, eylemin amacına ulaşabilmesi için tatbikat yapacak.
Türkiye Çevre Kozası İnisiyatifi adına Doğa ile Barış Derneği Başkanı Yüksel Üstün, etkinlik kapsamında tankerin, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinde 20 balıkçı teknesi ve zodyak botu ile rahatsız edici anlamda elden geldiğince engelleneceğini ve üstüne çeşitli renklerde organik ve doğaya zararlı olmayan boya püskürtüleceğini söyledi. Dernek Başkanı Üstün, söz konusu tankerin Boğaz'a girdikten sonra her iki yanından 40'ar tekne ile önüne geçmeden ve tehlikeli bir durum oluşturmadan protesto edilerek, deniz içi trafiğin yoğunlaşmaya başladığı Beşiktaş önlerine kadar indirileceğini belirtti. Üstün, bu eylemin Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Ukrayna ve Romanya'daki sivil toplum kuruluşlarınca desteklendiğini de kaydetti.