Petrolcülere 'Dur' ihtarı

Greenpeace üyeleri, petrol ve doğalgaz yatırımlarıyla ilgili uluslararası enerji konferansının yapıldığı Conrad Oteli'nde eylem yaptı.

İSTANBUL - Greenpeace üyeleri, petrol ve doğalgaz yatırımlarıyla ilgili uluslararası enerji konferansının yapıldığı Conrad Oteli'nde eylem yaptı. Karadeniz'de kıyısı bulunan ülkelerin çevre örgütleri de teknelerle İstanbul Boğaz'ına açılarak
petrol taşımacılığını protesto etti.
İstanbul'da, uluslararası petrol şirketleri temsilcilerinin de katıldığı 'Üç Denizin Hikâyesi' adlı konferansı protesto etmek isteyen Greenpeace üyelerinin eylemi, sabah 07.45'te başladı. Takım elbise ve silindir şapkasıyla petrol şirketi sahibi kılığına giren bir eylemcinin limuzinle otelin önüne gelmesi ardından, diğer eylemciler de basın açıklaması yapmaya çalıştı. Polisin müdahalesiyle karşılaşan eylemcilerden dokuzu gözaltına alınırken, polisi atlatmayı başaran dört kişi otele girdi. Eylemciler asma kata çıkarak, pankart astı. Bir süre asma katta kalmayı başaran dört eylemci ve aşağıda kalan diğer eylemcilerden dokuzu gözaltına alındı.
Tehlikeli maddeye hayır
Türkiye Çevre Kozası adı altında birleşen 224 kuruluş, Karadeniz ve Boğazlardaki tehlikeli madde taşımacılığını protesto etmek amacıyla eylem yaptı. Tehlikeli madde taşımacılığının getireceği felaketlere karşı ulusal güç birliği oluşturmayı hedefleyen eyleme Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin çevre örgütleri de katıldı. 50'yi aşkın tekneyle saat 16.30'da Boğaz'a açılan eylemciler 'Nükleer kargoya hayır', 'Nükleer atıkların geçişine hayır', 'Boğazlarda tehlikeli madde istemiyoruz' yazılı pankartlar taşıyarak protestoda bulundu.
Sis bombalı eylem
Beykoz açıklarından dönen konvoydaki çevreciler, Boğaz'da 'Semiramis 2' isimli tekne ile gezintiye çıkan petrol devi şirket yöneticilerinin dikkatini çekmek için de 'sis bombaları' ile gösteri yaptı. Teknede bulunan petrol şirketi temsilcileri de konvoya el salladı. Polis ve Sahil Güvenlik ekipleri, çevrecilerin 'Semiramis 2'nin yanına yaklaşmasına izin vermedi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  çevre

  ,

  Greenpeace