Peygamberin resmini bastılar!

Danimarka'nın yüksek tirajlı gazetesi Morgenavisen Jyllands Posten, Danimarkalı sanatçıların fanatik dincilerden korktukları için otosansür uygulamaya başladıkları iddiasıyla karikatüristlere Hazreti Muhammed portreleri çizdirdi.

KOPENHAG - Danimarka'nın yüksek tirajlı gazetesi Morgenavisen Jyllands Posten, Danimarkalı sanatçıların fanatik dincilerden korktukları için otosansür uygulamaya başladıkları iddiasıyla karikatüristlere Hazreti Muhammed portreleri çizdirdi.
Gazete, 'Danimarkalı çizerlerin otosansüre karşı çıkmalarını teşvik' için gittiği uygulamada, internet sayfasında bazı Danimarkalı çizerlerin çizdikleri Hazreti Muhammed'i tasvir eden çizimler yayımladı. Yazının yanına iliştirilen bir linkte 12 karikatürcüye Hazreti Muhammed portresi çizdirildiği görüldü.
Tamamen ciddiyetten yoksun bir yaklaşımla çizildiği yönünde eleştiriler alan karikatürlerin İslam kültürü ve Hazreti Muhammed'le alay etmeye yönelik olduğu belirtiliyor. Danimarka'da yaşayan Müslümanlardan tepkiler alan uygulama, geçtiğimiz günlerde bir çocuk kitabında Hazreti Muhammed'in resmini çizecek olan bir çizerin, aşırı dincilerden korktuğu için ismini açıklamak istememesiyle başladı.


    http://www.radikal.com.tr/7589877589870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.