'Pezevenksiz, sömürüsüz bir dünya istiyoruz'

'Pezevenksiz, sömürüsüz  bir dünya istiyoruz'
'Pezevenksiz, sömürüsüz  bir dünya istiyoruz'

Yüksel Caddesi?nde eylem yapan seks işçileri sendika talep etti. fotoğraf: CEM ÖZDEL / aa

ANKARA - Başkent dün alışılmadık bir eyleme sahne oldu. ‘Dünya Seks İşçileri Hakları Günü’ nedeniyle bir araya gelen ‘Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi’ adlı bir grup sosyal hakları için eylem yaptı.
Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen yaklaşık 50 kişilik grup, ‘Sosyal güvenlik hakkı talep ediyoruz’, ‘Seks işçileri için sendika’, ‘Polis şiddetine son’ ve ‘Emek hiyeraşisine son’ pankartları açarak sloganlar attı. Aralarında hayat kadınları, travesti, transeksüellerin bulunduğu gruba öğrenciler de destek verdi. Burada grup adına yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Biz patronsuz ve pezevenksiz, şiddetten ve sömürüden arındırılmış bir dünyayı düşlüyor ve talep ediyoruz. Çok kötü ve sağlıksız koşullarda çalışıyoruz. Can güvenliğimiz yok. Gerek müşteriler, gerekse kolluk kuvvetleri tarafından şiddete maruz kalıyoruz. Türkiye’de 56 genelevde kayıtlı 3 bin seks işçisi kadın çalışıyor. Kayıt dışı rakamlarla seks işçilerinin sayısı 100 bine ulaşıyor. Bugün sadece üç büyük ilde 30 bine yakın kadın vesika alabilmek ve genelevde çalışabilmek amacıyla sıra bekliyor.” (dha)