Piknikte içki yasak

Çankırılıların piknikte, parkta, bahçede, ören yerinde içki içmesi yasaklandı!

ÇANKIRI - Çankırılıların piknikte, taşıt araçlarının içinde, parkta, sokakta veya herkes tarafından görülebilecekleri bir yerde içki içmeleri valilik tarafından yasaklandı! Çankırı Valisi Şemsettin Uzun, yayımladığı tebliğ ile halka açık yerlerde ve taşıtlarda içki içilmesini yasakladı.
5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun kendisine verdiği yetkiye dayanarak bir tebliğ yayımlayan Vali Şemsettin Uzun, il sınırları içinde ‘izin verilen yerler dışında’ halka açık yerlerde ve taşıtlarda içki içilmesini yasakladığını, buna uymayanlar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesini ihlalden işlem yapılacağını açıkladı.  Valilik tebliğinde yer verilen ifadelere göre amaç ‘Çankırı il sınırları içinde huzur ve güvenliğin sağlanması, trafik kazalarının önlenmesi ve meydana gelebilecek çeşitli suçların önüne geçilmesi’.

Karar kazadan sonra çıktı
Tebliğde bu kararın Çankırı il sınırları içerisinde bulunan taşıtları, mahalleleri, caddeleri, sokakları, park ve bahçeler ile herkes tarafından görülebilecek yerleri içerdiği; piknik ve ören yeri gibi alanları da kapsadığı da açıklandı. Çankırı Valiliği’nin kararında geçtiğimiz günlerde meydana gelen bir piknik dönüşü kazasının etkili olduğu öne sürüldü. İki gencin öldüğü, dört gencin de yaralandığı kazadan sonra, dört gencin alkollü olduğu anlaşılmıştı. (dha)