Pilot ve kabin görevlilerine mesai müjdesi

İSTANBUL - Türkiye’de sivil havacılık sektörü hızla büyürken havayolu çalışanları sendikalarıyla şirketleri birbirine düşüren ‘uzun çalışma saatleri’ne çeki düzen geliyor.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), pilot ve kabin memurları için aylık toplam uçuş saatleri, Avrupa Birliği mevzuatı doğrultusunda 110 saatten 100 saate indiriyor. Gerekçe: Uçuş emniyeti.  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün genelgesi doğrultusunda taslak hazırlandı.  Buna göre:
Pilot ve kabin görelilerinin aylık çalışma takvimi 28 gün üzerinden hesaplanacak. Aylık uçuş saati 110 saatten 100 saate, yıllık uçuş saati de 1000 saatten 900 saate düşürülecek. Böylece Hava-İş, TALPA (Türkiye Havayolları Pilotları Derneği) gibi sendika ve derneklerin üzerinde durduğu aşırı çalışma saatleri ile ilgili endişeler de giderilmeye çalışılacak.
Sivil havacılık,  dünyanın pek çok ülkesinde küçülürken Türkiye’de istikrarlı olarak büyüyen bir sektör. Türkiye’de bu yılın ilk 10 ayında Türkiye nüfusu kadar insan (73 milyon 495 bin yolcu) uçtu. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 69 milyon 840 bin 691 olmuştu. (dha, Radikal)