Pilot yanlış haritayı alınca, uçak yarı yoldan döndü

Pilot yanlış haritayı alınca, uçak yarı yoldan döndü
Pilot yanlış haritayı alınca, uçak yarı yoldan döndü
İstanbul-Oslo seferi için havalanan Türk Hava Yolları'na (THY) ait yolcu uçağı, pilotun 'Jeppesen' adı verilen elektronik uçuş haritasını yanlış aldığı ortaya çıkınca Atatürk Havalimanı'na geri döndü.

RADİKAL -  THY 'nin İstanbul -Oslo seferini yapan TK-1753 sefer sayılı Airbus A-320 tipi yolcu uçağı saat 14.30’da Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yaptı. Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra, kaptan pilot, "Jeppesen" adı verilen ve tüm havalimanlarının yaklaşma ve krokilerinin bulunduğu uçuş haritasını yanlış aldığını fark etti. Bunun üzerine uçağın kaptan pilotu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ile irtibata geçerek geri dönmek istediğini söyledi. Pilot, deniz üzerinde yakıt azaltarak kalkışından yaklaşık 1 saat sonra Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı.

THY: YÜKLEME UNUTULDU

Pilotun doğru haritayı almasının ardından, THY uçağı Oslo seferini yapmak üzere yeniden havalandı.Konuyla ilgili olarak THY’den yapılan açıklamada, ‘İlgili seferde teknik nedenle uçak değişikliğine gidilmesi üzerine, sefere verilen yeni uçağa yüklemenin unutulduğu" belirtildi.

İbrahim YILDIZ - DHA