'Pimi çekili bomba gibiler'

'Pimi çekili bomba gibiler'
'Pimi çekili bomba gibiler'

Seferberlik Tetkik Kurulu nun Kozmik Odası nda 25 Aralık 2009 tarihinde arama başlatılmıştı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na gönderdiği belgeler arasında eski MİT Müsteşarı Emre Taner’e yazılmış bir mektubun da yer aldığı ortaya çıktı. Mektupta Hrant Dink cinayeti, Danıştay saldırısı ve misyoner cinayetleri gibi olayların arkasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’nın olduğu iddia ediliyor.
Radikal’in önceki gün manşetine taşıdığı MİT tarafından ‘çok gizli’ ibaresiyle Komisyon’a gönderilen belgelerle ilgili dün de Vatan Gazetesi yeni bir iddiayı gündeme getirdi. Haberde, belgeler arasında yer alan ve eski MİT Müsteşarı Emre Taner’e hitaben ‘Özel Harp Dairesi’nde görevli bir subay’ imzasıyla gönderilen mektupta, Hrant Dink cinayeti, Danıştay baskını ve Malatya’daki misyoner cinayetleri gibi pek çok olayın arkasında Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’nın bulunduğu öne sürüldü.

‘Kontrol edilmesi imkânsız’
Seferberlik Bölge Başkanlıkları’nda görevli sivil personelle ilgili de ilginç iddialara yer verilen mektupta, “Bu sivil personelin çoğu, toplum içinde pimi çekilmiş bombadan farksızdır. Bilgileri dahilinde gömülmüş silah ve malzemelerin bulunduğu askeri mühimmat depoları vardır. Bunların sürekli kontrol altında tutulması olanaksızdır” ifadelerine yer verildi.