Pimi çekilmiş bomba için teğmenin cezası üç yıl arttı

Pimi çekilmiş bomba için teğmenin cezası üç yıl arttı
Pimi çekilmiş bomba için teğmenin cezası üç yıl arttı

Teğmen Tümer?in karar duruşmasına ölen er İbrahim Yaman?ın babası ve annesi fotoğraflarıyla katılmıştı. FOTOĞRAF: ERMAN GÖKMEN / AA

Haber: ŞAHİSMAİL EZİCİ / Arşivi

ELAZIĞ - Karakoçan ilçesinde askerin eline pimi çekilmiş el bombası vererek patlamasına ve dört askerin şehit olmasına neden olan Piyade Teğmen Mehmet Tümer’e verilen 9 yıl 2 ay hapis cezası ile ilgili gerekçeli karar açıklandı. Gerekçeli kararda, Tümer’e verilen cezanın bilinçli taksir nedeniyle 3 yıl artırıldığı ve patlama sırasında meydana gelen 4 bin 317 TL hazine zaranının da sanık Tümer’den tahsil edilmesine karar verildiği belirtildi.
Karakoçan ilçesinde arazide, Piyade Onbaşı İbrahim Öztürk’e ceza amaçlı pimi çekilmiş el bombası vererek, bombanın patlaması ile dört askerin şehit olmasına neden olduğu gerekçesiyle Elazığ 8’inci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nce 9 yıl 2 ay hapis cezası verilen Piyade Teğmen Mehmet Tümer ile ilgili gerekçeli karar açıklandı. Sanığın cezasının bilinçli taksir nedeniyle ve bilinçli taksir olarak kabul edilen hareketindeki kusuru dikkate alınarak, 2 yıl 8 ay veya 4 yıl arasında artırılması gerektiği belirtilerek şöyle denildi: “Somut olayda, sanığın görevi ve eğitimi sebebiyle el bombasından kaynaklanabilecek tehlikenin farkında olduğu, pimini çekerek el bombası verdiği Piyade Onbaşı İbrahim Öztürk’ün bu konuda özel eğilimli olmadığı ve müteveffanın kendisine iki defa pimi vermesi için müracaat ettiği, sanığın, Öztürk’ün başka bir mevziye gittiğini görmesine ve uyarılara rağmen eylemine devam ettiği dikkate alınarak ceza bilinçli taksir nedeniyle 3 yıl artırılmıştır. Meydana gelen 4 bin 317 TL tutarındaki hazine zararının sanıktan tazmin edilmesine karar verilmiştir.”