Pimi çekilmiş el bombası vererek dört eri şehit eden teğemene dokuz yıl hapis

Pimi çekilmiş el bombası vererek dört eri şehit eden teğemene dokuz yıl hapis
Pimi çekilmiş el bombası vererek dört eri şehit eden teğemene dokuz yıl hapis

Elazığ 8?inci Kolordu Askeri Mahkemesi?nde yargılanan Teğmen Tümer yaptığını ?Tamamen eğitim maksatlıdır? diyerek savundu,

Cezalandırma amacıyla bir erin eline pimi çekilmiş el bombası vererek dört askerin şehit olmasına neden olan Teğmen Mehmet Tümer hakkında karar: Bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan dokuz yıl iki ay

ELAZIĞ - Cezalandırma amacıyla pimi çekilmiş el bombasını bir erin eline vererek dört askerin şehit olmasına neden olan teğmene dokuz yıl iki ay hapis cezası verildi.
Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Koçyiğitler Piyade Taburu’nda iç güvenlik harekatının sürdürüldüğü 17 Ağustos 2009 tarihinde Teğmen Mehmet Tümer’in, emirlerini yerine getirmediği gerekçesiyle cezalandırmak amacıyla Onbaşı İbrahim Öztürk’ün eline verdiği el bombası patlamıştı. Öztürk ile birlikte Piyade Çavuş İbrahim Yaman, Piyade Onbaşı Ali Osman Altın ve er Mesut Bulut şehit olmuştu. Olayın ardından, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’tan tutuklanan Tümer’in yargılanmasına dün Elazığ 8’inci Kolordu Askeri Mahkemesi’nde devam edildi.
Duruşmada, Teğmen Tümer hazır bulunurken, şehit yakınları da katıldı. Müdahil avukatlardan Özgür Murat Büyük, tanıkların beyanlarından şehit Onbaşı İbrahim Öztürk’ün disiplinsiz olmadığının belirtildiğini vurgulayarak, şöyle dedi: “Sanığın eyleminin, TCK’nın 94 ve 95’inci maddelerinde düzenlenen, işkence suçu kapsamında değerlendirilmesini istiyoruz. Bu nedenle, ‘İşkence ile ölüme sebebiyet vermek’ suçundan cezalandırılması ya da mahkeme bu kanatte değil ise, TCK’nın 21-2 ve 81 maddesinde yer alan,‘Olası kasıtla adam öldürmek’ suçu ile cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını talep ediyoruz. Olayın olduğu tarihin yaz ay olması ve hava sıcaklığı göz önünde bulundurduğumuzda elindeki pimi çekilmiş el bombası ile gezmesi adeta işkence sonucu ölümlere sebebiyet vermiştir.”
Esas hakkındaki mütaalasını veren savcı, Tümer’in iddianamede yer alan bilinçli taksirden adam öldürmek suçundan cezalandırılmasını talep etti. 

‘Eğitimdi, tahliye edin’
Mahkeme heyeti tarafından son sözü sorulan sanık Teğmen Tümer, “Tamamen eğitim maksatlıdır. Daha önce kavga eden iki askeri barıştırmak için onlarla ilgilendiğimden vermiş olduğum eğitimi tamamlamadım. İşkence maksadıyla yapmadım. Eğitim maksadıyla yaptım. Dikkatimin diğer iki asker ile ilgili olaya kayması sebebiyle, başladığım eğitimi tamamlayamadım. Tahliyemi istiyorum.”
Teğmen Tümer’in avukatı Behiç Cantürk de şunları söyledi: “Şehit Onbaşı İbrahim Öztürk’ün elinde patlayan bombadan müvekilim yönergelere göre sorumlu değildir. Müvekkilimin kendisine ait mühimat ve silah olmadığı için, patlayan el bombası şehit Onbaşı İbrahim Öztürk’e ait olduğu için ve onbaşı da emirlere riayet etmediği ve mevzilerde gezdiği için meydana gelen patlamada sorumlu değil. Tahliyesini talep ediyorum.”
Mahkeme, Mehmet Tümer’e, Askeri Ceza Kanunu’nun silah ve cephanele başkasının ölmesine  neden olanların TCK’nın ilgili hükümleriyle yargılanacağını belirten 146. maddesi kapsamında, TCK’nın 85/2 maddesine göre, ‘Taksirle ölüme neden olmaktan’ sekiz yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, ‘bilinçli taksirden’ bu cezayı üç yıl daha artırdı. Teğmen Tümer’in sabıkasız ve iyi hali gözönünde bulundurularak, ‘takdiri indirim nedenlerini’ kapsayan TCK’nın 62/1’inci maddesi uyarınca bu cezası dokuz yıl iki aya indirildi. Mahkeme, ayrıca el bombasının patlaması sonucu cephanelerde meydana gelen zarar nedeniyle 4 bin 317 lira da Hazine zararının tahsil edilmesine de karar verdi. 

Aileler şoke oldu
Müdahil avukat Büyük kararı temyiz ettiklerini açıklarken, İbrahim Yaman’ın annesi Nuriye Yaman da “Bu kadar ucuz mu imiş askerlerin şehit olması?” dedi. Mesut Bulut’un babası Sinan Bulut da “Bizim devlete güvencimiz azaldı.  Biz inşaatlarda çalışarak yetiştirdik, tırnağı taşa değsin istemedik. Devlete teslim ettik” diye konuştu. (dha)