Pınar Selek: Fransa beni vermez

Pınar Selek: Fransa beni vermez
Pınar Selek: Fransa beni vermez
Fransa'dan iadesi istenen Pınar Selek, "Ülkeme dönmek istiyorum ama bu şekilde değil. Dönmem için hukuksal güvence gerekiyor. Yaşadıklarım Çin işkencesi gibi" dedi.

Radikal.com.tr - 1998’ten beri 15 yıldır süren Mısır Çarşısı davasında 3 kez beraat etmesine rağmen karar bozularak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sosyolog Pınar Selek’in iadesi için kırmızı bülten çıkartılarak Fransa ’ya başvuruldu.

Vatan gazetesinden İlker Akgüngör’ün haberine göre Fransa’da yaşayan Pınar Selek, iadesinin yaklaşık bir yıl önce talep edildiğini belirterek, “Dava sonuçlandığında, karardan hemen sonra geçtiğimiz Şubat’ta yaklaşık 1 yıl önce Adalet Bakanlığı hem İnterpol’e hem de iade için Fransa’ya başvurdu. Bu yeni bir durum değil. Neden şimdi çıktı merak ediyorum” dedi.


‘ÇİN İŞKENCESİ’


Türkiye ’ye dönmek istediğini söyleyen Pınar Selek hukuksal güvence gerektiğini ifade ediyor: “Ülkeme dönmek istiyorum. Fakat bu şekilde değil. Bunu bir Çin işkencesi gibi görüyorum. Dava Yargıtay aşamasındayken tekrar gündeme getirilmesini gerçekten anlamış değilim. Şimdiye kadar savcılar Yargıtay’a başvuruyordu. İlk defa biz yasadışı olduğunu düşündüğümüz için Yargıtay’a gittik. Bu davanın dışında kendim olarak hareket ediyorum. Burada gerçekleştirdiklerimi Türkiye’de yapmak istiyordum. En büyük isteğim Türkiye’ye, ülkeme dönmek. Ama bunun için hukuksal bir güvencenin olması gerekiyor.”

DOKTORA VERİLDİ

Selek, Fransa tarafından iade edilmeyeceğini düşündüğünü söylüyor: “Fransa’nın beni geri göndereceğini sanmıyorum. Böyle bir imkan olduğunu düşünmüyorum. Burada Ecole Normale Superieure (Paris’te bulunan Fransa’nın en prestijli yüksek öğrenim kurumu) hayatım ve çalışmalarımdan dolayı doktora verdi. Çok aktifim, her an bir etkinliğe katılıyorum. Strazburg’ta başka bir tez hazırlıyorum. Kitaplarım Fransızca yayınladı ve çok ses getirdi. Beni kriminalize etmek istiyorlar. Bunun için arada bir bu oluyor. Başıma yıllardır gelen şeyler bunlar.”

'TEK BİR İFADEDEN BAŞKA KANIT YOK'

Davanın sona ermediğini belirten Pınar Selek, tek bir ifadeyle mahkum edildiğini söylüyor: “Bu dava daha bitmedi. 3 kez beraat ettim, ardından yargıç değişti. Bütün yargıçların oyuna karşılık son anda iki tane yargıcın oyuyla karar değişti. Tek bir kişinin ifadesi var (Suçu birlikte işlediği iddia edilen Abdülmecit Öztürk). Başka hiçbir kanıt yok. Birlikte yaptık diyen bu kişinin ifadesi de polis zoruyla alındı. Mahkemede ifadesini reddetti. İkimiz de beraat ettik. Savcı sadece benimle ilgili karara itiraz etti. Ben bu ifade üzerinden yargılanıyorum. Ortada suçsuz olduğuma dair bir sürü rapor varken son dakikada usulsüz bir biçimde beraat geri alındı.”


  http://www.radikal.com.tr/116875711687574

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kan Davası... - Arjinn

  Koskoca devletişini gücünü bırakmış yıllardır bir kadının peşine düşmüş resmen hayatı kendisine zindan ediyor.Maharet yardım isteyen kadına koruma polisi vermek değil,durum "kocasından boşanmak isteyen kadına eziyet" olayı gibi bir devlet tarafından bilerek yaşatılıyor.Kan davası sürdürmeye yeminli devlet ve görevlileri,yazık çok yazık.....

  ... - noelon

  Pınar Selek olayı ilkel kabileler ile modern ve demokratik memleketleri ayıran bir turnusol kağıdıdır...

  sen merak etme... - Agér

  sana bu iftirayı atanlar ve seni ısrarla cezalandırmak isteyenler tüm vicdanlarda zaten cezalıdırlar. burası özgür ruhlu ve içinde canlı sevgisi olanların çokta yaşayabilceği bir yer değil, sen orada hayatın sür ve keyfine bak. burada dönen dolapları hiç önemseme (zaten yeterince hayatını zindana çevirip, ömrünün en verimli yıllarını sendne aldılar.)

  Güvenmek - Ari Zerdüst

  Fransa Kapitalist modernite sisteminin basinda gelen bir devletci sistem.Üc Kürt kadin siyasetci Parisin kus ucsa haberi olan bir merkezinde katledildiler! Sonucta bir devleteci sistemden kactin,digerine sigindin.demem o ki,bunlarin birbirlerinde pek farki yok.Yinede sen tedbiri elinde birakma.Fransanin önüne bir ihale gelsin hic düsünmeden ihaleye kurban edilebilirsin. Iyi seneler sevgili Pinar.Pariste Saralarin katilerini lanetlemek icin 9 ocakta görüsmek üzere.