Pınar Selek için kırmızı bülten çıkarıldı

Pınar Selek için kırmızı bülten çıkarıldı
Pınar Selek için kırmızı bülten çıkarıldı
Mısır Çarşısı patlaması davasında ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan Sosyolog Pınar Selek için kırmızı bülten çıkarıldı. Oy çokluğuyla alınan karara, Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu muhalefet şerhi koydu.

İSTANBUL  - Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili 2 kez aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek’in davası 24 Ocak’ta karara bağlandı. Mahkeme yaptığı 3. yargılama sonucunda Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. 9 Temmuz 1998 tarihinde Mısır Çarşısında gerçekleşen eylemde 7 kişinin öldüğünü ve 127 kişinin yaralandığını belirten mahkeme, “Sanıklara atılı eylemin devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya, ülke birliğini bozmaya yönelik olarak vahamet arz edici nitelikteki silahlı eyleme katıldıklarını" belirtti. Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme Selek hakkında tutuklanması için yakalama kararı da çıkardı. Mahkeme, bu kararı oy çokluğuyla aldı. Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu karara muhalefet şerhi koydu.

 
KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI
Mahkemenin yakalama kararını gönderdiği Adalet Bakanlığı, Selek’in yurtdışında olduğuna dair mahkemeye yazı gönderdi. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Selek hakkında kırmızı bülten çıkarılması için Adalet Bakanlığı’na yazı gönderdi. 


BAŞKAN KARARA MUHALEFET ETTİ
Mahkeme Başkanı, mahkemenin kırmızı bülten çıkarılması talebine de muhalefet etti. Adalet Bakanlığı, Selek’e kırmızı bülten çıkarılması için işlemleri başlattı. Öte yandan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı geçtiğimiz günlerde temyiz incelemesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.


DAVADA BUGÜNE KADAR NE OLDU
İlk beraat kararı 8 Haziran 2006 tarihinde verildi. O zaman da başkanlığını yaptığı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu’nun heyette Necat Ede ve Selda Kutluata yer aldı. Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle Pınar Selek beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise, bomba olduğu görüşüyle kararı bozmuştu. Yine Yılmazabdurrahmanoğlu’nun başkanlığını yaptığı heyette bu sefer bir değişiklik oldu. Ataması yapılan Necat Ede’nin yerine Mehmet Karababa atandı. Bu heyet ile yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, 23 Mayıs 2008 tarihinde Selek’in yine beraatına karar vermişti. Yargıtay ise Selek için “Müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın" demişti. Pınar Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı. Bunun üzerine dosyaya yeniden bakan mahkeme, 9 Şubat 2011’de, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti. Bu heyette mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, ile üye hakimler Mehmet Karababa ve Mehmet Erdoğan yer aldı.


HEYET DEĞİŞİKLİĞİNDE ‘DİRENME KARARINDAN’ VAZGEÇİLDİ
22 Kasım’da görülen duruşmada sağlık sorunları nedeniyle başkan Yılmazabdurahmanoğlu katılmadı. Mahkemeye yeni atanan Hakim Mehmet Hamzaçebi’nin başkanlık ettiği heyette Mehmet Erdoğan ve Vedat Dalda yer aldı. Bu heyet 22 Kasım 2012’de görülen duruşmada beraat kararından direnilmesine ilişkin kararı usule aykırı bulunarak oy birliği ime kaldırdı ve Selek’in yeniden yargılanmasına hükmetti.

SELAHATTİN GÜNDAY / DHA

Mahkeme Başkanı: Bomba olduğu tespit edilmedi


SELEK: DİRENİYORUM

Halen Strasbourg Üniversitesi’nde doktorasına devam eden sosyolog ve yazar Pınar Selek, hakkında kırmızı bülten çıkarılmasıyla ilgili olarak Agos gazetesine  “Direniyorum.”  yorumunda bulundu.

Selek Agos gazetesine yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu:

“Avukatlarım hukuki mücadeleyi veriyorlar. Ben ise, üretmeye devam edeceğim. Az sonra bir toplantıda ‘ sosyal hareketlerin repertuarı’ hakkında bir konuşma yapacağım mesela. Ben kendim olmaya devam ediyorum, ‘direniyorum’ bundan başka sözüm yok.”

Mısır Çarşısı davasında gerekçeli karar açıklandı


Üç beraat eşittir bir müebbet


  http://www.radikal.com.tr/114804911480496

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Evrensel hukuku öğrenin. - karçiçekleri

  Bireyın rengine, cinsiyetine, diline, milliyetine, siyasi görüşüne göre mahkumiyet kararını veren bir yargı makamına şunu derim:" Önce vicdanının sesini duy. Hukukla ilgili Avrupada yapılan bir seminer, panel vb. bir toplantıya katıl. Ondan sonra hukukun, adaletin ne olduğunu anla ve karar ver."

  Hollande Hak Yoluna Dön - ibretnüma

  Türkiye olarak aranan bir suçluyu 3-5 profesörün "direnmesiyle" alamayacaksak yazıklar olsun bize. Hollande sosyalizm düşlerini bırak da adalet yoluna dön. Selek'i iade et, Türk adaletine güven. Zaten suçsuzsa -yani bombayı kamu alanına koymadıysa- beraat edecektir.

  Avrupa Selek e sahip çık! - maximus12

  Fransa hiçbir şeklide bu aç kurtlara Sayın Selek i vermemeli.Değerli aydınlarımızı yazarlarımızı gazetecileri onbir yılda yiyip yiyip bitiren bu gözü dönmüş demokrasi düşmanlarına boyun eğip vermesin lütfen. Türkiye bir şekilde kendi içine kapanmış.Hiçbir gelişmeye açık değil.İnsanlar nefes alabileceği düşüncelerini açıkça yazabileceği yere gitmeli. Avrupayı seçip kalmanız sorun olmaz.Artık gerçekten kültür sorunundan çıktı bu durum.İnsanlar kendileri gibi düşünmüyorsa hemen mahkemeleri kullanıp hapise atıp susturuyolar.Bu utançtan bir gün umarıp boynunuz dik bir şekilde kurtulup bunlara yenilmediğinizi gösterirsiniz Sayın Selek.

  karar - aharasa

  bir insana bir mahkeme beraaat diğer müebbet veriyorsa, müebbet kararı hakimlerin oybirliğiyle alınmıyorsa suçun kesinliği tartışmalaı demektir. suçun tartışmalı olduğu durumda bir insanı ömür boyu hapis yatırmak insafsızlıktır.

  asla - pispor

  faşizme baş eğmedi aslında yazdığı için cezalandırıldı ama o korkmadan yazdı

  yürüyün gidin... - karabalık

  Pınar'ın tanığıyız.Pınar'ın düşleriyiz.Pınar'ın gülüşüyüz.Pınar'ın sesiyiz..Pınar'ın ülkesindeki ayaklarıyız...Pınar'ın masallarıyız...Bu dava ''öyle'' bitmeyecek !