Pınar Selek kararına şerh: Bomba olduğu belli değil

Pınar Selek kararına şerh: Bomba olduğu belli değil
Pınar Selek kararına şerh: Bomba olduğu belli değil
Pınar Selek'in müebbet hapisle cezalandırıldığı davada gerekçeli karar açıklandı. Mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu karara şerh koydu: Bomba olup olmadığı belli değil.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Sosyolog Pınar Selek'in de sanıkları arasında yer aldığı Mısır Çarşısı'nda 1998 yılında meydana gelen patlamayla ilgili davada İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 407 sayfadan oluşan gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararda üye hakimler patlamanın LPG'den değil, bombadan kaynaklandığını ifade ederken Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ise, "Patlamanın bir bomba sonucu meydana geldiği tespit edilememiştir" dedi.
Pınar Selek'e verilen ağırlaştırılmış müebbet kararının gerekçesinde, mahkeme heyeti "Deliller incelendiğinde Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamanın LPG patlamasından değil, bomba patlamasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir" ifadesini kullandı. Heyet, Taksim'de bulunan sokak sanatçıları atölyesinde bomba yapımında kullanılan malzemelerin üzerinde Pınar Selek'in parmak izinin bulunduğunu belirtiyor. Bazı sanıkların ifadelerinin değerlendirildiğini belirten Mahkeme, "Leyla kod adlı sanık Pınar Selek'in PKK terör örgütünü incelemek amacıyla Fransa ve Romanya'ya gittiği, yöneticisi ve örgüt üyeleri bir araya geldiği, siyasi eğitim aldığı, onlara örgüt lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek için Suriye'ye gitmek istediğini söylediği, başlangıçta bu talebinin kabul edilmediği" belirtildi.

'ÇANTASINDA BOMBA VARDI'
Yakalanmadan önce Selek'in polis tarafından takip edildiğinin anlatıldığı kararda, "Sanığın bu bürodan çıktıktan sonra yakalandığı, üzerinde taşıdığı çantasında yakalama ve el koyma tutanaklarında sayılan bomba malzemelerinin ele geçirildiği, yine sanığın faaliyette bulunduğu 'Sokak Sanatçıları' isimli atölyede tutanaklarda yazılı bombalar ve örgütsel malzemelerin bulunduğu belirtildi. Sanığın, polis, savcılık ve sorgu ifadelerinde örgütsel konumu ve patlayıcı madde bulundurma suçları yönünden beyanlarda bulunduğu ve atılı suçlamaları kabul ettiği vurgulandı.
Soruşturma aşamasında alınan adli tıp raporlarında da Selek'te, "darp ve cebir izine rastlanmadığının belirtildiği" vurgusu yapılan kararda, "Sanık her ne kadar mahkememizdeki beyanlarında atılı suçlamaları kabul etmemişse de sanığın inkara yönelik savunmasının dosyadaki sanığın kolluk, savcılık, sorgu ifadeleri, aynı dosyada yargılanan ve mahkememiz kararında beyanları yazılı diğer sanıkların beyanları, müşteki ve tanık anlatımları, yakalama ve el koyma tutanakları, yüzleştirme tutanakları, ekspertiz raporları, hükme esas alınan bilirkişi raporları, yer gösterme tutanakları karşısında itibar edilemeyeceğinin anlaşıldığı, Leyla kod adlı sanık Pınar Selek'in bu dosya kapsamında yargılanan sanıkları organize ettiği, yönlendirdiği, eylem talimatları verdiği, onlara kod adı verdiği, örgüt adına vehamet arzeden eyleme katıldığı, örgüt içerisinde yönetici konumunda olduğunun anlaşıldığı" ifadeleri yer aldı.

'EYLEMİ SELEK GERÇEKLEŞTİRDİ'
Eylemin Selek tarafından gerçekleştirildiğinin belirtildiği kararda şu ifadelere yer verildi: "Sanıkların, Pınar Selek'in örgütte yönetici konumunda olduğu, 'Leyla' kod adını kullandığı ve bombalama eylemlerini organize ettiği yönündeki beyanları, Maşallah Yağan'ın gösterdiği yerde kendisine Pınar Selek tarafından bırakıldığını ifade ettiği lav silahı ile bomba malzemelerinin bulunması, sanık Heval Öztürk'ün gösterdiği Osman Sayalı'ya ait işyerinde sanık Pınar Selek'in talimatıyla imal edilen ve ettirilen bomba yapımında kullanılan boruların ele geçirilmesi ve sanık Pınar Selek'in örgütle ilişkilerini anlattığı kolluk, Cumhuriyet Başsavcılığı ve sorgudaki anlatımları, dosyadaki diğer kanıtlarla birlikte değerlendirildiğinde Mısır Çarşısı Ünlüoğlu Büfe'de bomba patlatılması eyleminin, bulunduğu yere yurt dışında bulunup Fransa'da yaşayan Doğan kod adlı Berzan Öztürk'ün telefon talimatıyla, sanıklar Leyla kod adlı Pınar Selek ve Abdulmecit Öztürk tarafından birlikte gerçekleştirdiği hiçbir kuşkuya yer vermeksizin açıkça anlaşılmaktadır."

MAHKEME BAŞKANININ ŞERH GEREKÇELERİ
Selek’e beraat verilmesi yönünde oy kullanan Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ise 3 sayfalık muhalefet gerekçesi yazdı. Neden beraat kararı verdiğini açıklayan mahkeme başkanı şunları kaydetti, "Gerek soruşturma aşamalarında Mısır Çarşısı'ndaki patlamanın hangi sebepten kaynaklandığı ve yapılan araştırmalar sonucu bunun bir bomba patlaması ile meydana gelip gelmediğinin tespit edilemediği yönünde özellikle olayın hemen sonrasında tanzim edilen tutanaklar ve raporların kapsamı ve yine mahallinde inceleme yapan bomba uzmanı Nazmi Nuri Çelik'in duruşmada alınan beyanları ve gerekse mahkememizce patlamanın sebepleri ile ilgili olarak bir çok kez yaptırılan uzman bilirkişi incelemeleri ve raporları, bu raporlar arasında çelişkiler ve bu çelişkilerin bütün uğraşmalara rağmen giderilemediği, buna göre hangi sanığın bu olaya katıldığından daha önemli ve öncelikle Mısır Çarşısı'ndaki bu patlamanın bombadan mı yoksa, başka bir sebepten mi kaynaklandığı yönünde tespitin ve öncelikle isnat edilen suçun oluşması için en önemli unsur durumunda olan patlamanın bir bomba sonucu meydana geldiğinin tespit edilememiş olması, bu husustaki şüphe, delil durumu nazara alınarak sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk'e isnat edilen Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin atılı suçu işlediklerine dair mahkumiyetlerine yeterli kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden her iki sanığın bu suçtan beraatlerine ve bu nedenle sanık Pınar Selek hakkında çıkartılan yakalama emrine dair sayın çoğunluğun görüşüne muhalif olduğuma dair diğer hususlarda ise verilen kararın oy birliği ile verildiğine dair muhalefet şerhimdir."


  http://www.radikal.com.tr/112407611240769

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kaçtın mı keryil? - Clear

  Ben de diyorum "neden bunun uzun zamandır hiç sesi soluğu çıkmıyor" diye...Kaçmış memleketten meğer...Kendi fikrimi söyleyeyim "tüüüüh sana"...Bir zamanlar kriz üstüne krizle boğuşurken "bu memleket batıyor" diye kaçmak için İsviçre bankalarına paralarını stoklayıp hazırlık yapanlardan ne farkın kaldı? Yoksa delikanlılığın(!), 9/10'unu mu kullandın? Yazık sana,beni çok şaşırttın.Neyse,kendin bilirsin.Gelelim konumuza,şöyle bir önerim var,Pınar Selek KENDİ ARZUSU VE RIZASIYLA,AİHM'nin de oluşturacağı bir heyet önünde ve de sağlık ekibi nezaretinde "yalan makinesine" girsin,veya "sodyum pentotal" ile ifade versin ya da "heyet huzurunda "hipnoz edilerek" olayı anlatıp soruları yanıtlayarak ifade versin.Bakalım ne olacak? Bence kesin çözüm ve herkesin boynu kıldan ince olacak.Ha,ne dersin?

  @evetisyan06 - keryil

  size cok tesekkur ediyorum. kendine ait fikirleri olmayip da devletin goruslerini duydukca onlari kendinin sanan insana oyle iyi ornekler veriyorsunuz ki uydursam bu kadar absurt durmaz (mahlasinizin isyan olmasi bu acidan cok eglenceli). biz cahil olumlulere pinar selek'in orgut uyesi oldugunu itiraf ettigi belgeyi de yollarsaniz mahkeme dahil hepimiz yeni bir delil gormus oluruz. cunku bu memlekette bir siz iyi niyetlisiniz, kalan herkes kotu niyetli, yalanci, teroristleri korumaya calisiyor. bilirkisi raporlari bomba demiyor ama "bomba yapiminda kullanilan malzemelerde" (daha hangi tip bomba belli degilken malzemeyi nereden anliyoruz belli degil) parmak izleri bulunmus selek'in. mahkeme heyeti baskani "daha patlamanin bombadan kaynaklandigi bile belli degil" diye not dusmus ama onemli degil, biz kesin eminiz suclamalarin dogru olduguna. cunku devlet buyukleri oyle diyor. cunku "orgut" dendi mi riayet etmeyen, zihni melekelerini devlete emanet etmeyen orgut uyesidir. "orgutlenme ozgurlugu" diye bir sey olmasi tali bir konu, bizim "orgut"ten anladigimiz "terorist"tir, bu da cok normaldir, bizim demokrasiyi ne kadar ozumsedigimizi gosterir. o kadar mutlyum ki memleketten kacip kurtulduguma. birbirinizle didisin artik.

  örgüt üyesi mi? - aelginoz

  Kimi yorumcular yanlış bilgilendirmeden mi, kötü niyetten mi yapıyor bilmiyorum ama pınar hiçbir zaman örgüt üyeliğini kabul etmedi, ayrıca beraber bombaladık diyen adamın da ceza alması gerekmez mi, o nasıl beraat ediyor sayın yorumcular? Niye bombalamayı beraber yaptık diyen adamın "işkence altında ifade verdim pınarı tanımam" deyip beraat ettiğini söylemiyorsunuz? Zalimin bu kadar gönüllü destekçisi olmayın yazıktır günahtır.

  Hukuka inancı kalmış olan var mi? - szna

  TC sınırları için de yaşayıp da hukuka inancı kalmış olan varsa kendisini muhteşem bir paralel evrende yaşama becerisi gösterdiği için tebrik etmek isterim. Pınar Selek'e atılan suçlar da mahkeme heyetinin raporu da, Pınar Selek'e kod adı verilip örgüt yöneticiliği senaryosu da hiç etkileyici değil. Gerçekliğini tartışmak bile abesle iştigal etmek. ODTÜ dahil defalarca bilim insanlarınca bomba olmadığı veya anlaşılamayacağı raporu verilmiş hem de. Pınar Selek'e ve adaletin yeniden tesis edilmesine çalışan tüm inançlı insanlara sabrınız bol inancınız daim olsun diyorum.

  isyan - Efendisiz65

  1. polis işkence yapıyormuydu..evet. 2.doktor işkence yapılmadığına yönelik yalan rapor yazıyormuydu..evet 3. bomba yapımında kullanılan malzemeler bir sanat atölyesinde kullanılması muhtemel malzemelermiydi..(tiner neft vb inceltici maddeler gibi)evet. 4.olay yerinde elde edilen bulgular ile sözkonusu atölyede bulunan patlayıcı maddeler arasında bi benzerlik varmıdır..belli değil çünkü araştırılmadı. 5.patlama lpgden kaynaklı bir patlamamı defalarca yapılan bilirkişi raporlarında cevap.evet. 6.bu ülkede yargı tarafsızmıdır..tabii ki hayır. 7.bu ülkede söz konusu kürtler olunca yargı taraf tutarmı..kesinlikle evet. 8.amerikayı keşvetmiş gibi altalta madde dizen okur sözkonusu kürtler olunca birbütün faşizan bir histeriye kapılıyormu.. (yorumlarına bakınız) kesinlikle evet. 9.her kürdü suçlu gören taraflı mahkemelerin kararlarını tartışmak yerine kürtleri direk suçlu ilan eden okur faşistmidir.. bence evet. 10.faşizm bir hastalıkmıdır..kesinlikle evet. 11.yayla mantıkla bile hareket etsek her kürdü suçlu gören okur yada kitle klinik vakamıdır. kesinlikle evet.

  Yapmayın.etmeyin. - mrbluesky

  Peki madem bu kadar açık herşey(!) niye olay yerindeki ilk polislerin tutanağı, 'bomba' değil diye tutulmuş? Olay yerine gelen inceleme ekiplerinin tutanağı bomba diyor. Bir patlamanın bomba mı LPG mi ayırt etmek bu kadar mı zor? Madem bu kadar parmak izi, örgüt üyeliği kesin niye bu dava 15 sene uzadı? Mahkemenin verdiği sonucu, ben objektif ve gerçekçi bulmuyorum. Ne yazıkki türk hukuk sisteminin ''bağımsızlık ilkesi'' ile çalıştığına inanmak çok zor.

  tabii, daha ne olacaktı - vanily

  pınar selek'in "suç ortağı" denilen kişi aynı davadan serbest bırakılmış mı, buna da evet. peki bu durumda selek, büyük ortak diye mi suçlu bulundu şimdi? tabii ya bütün deliller ortada suç ortağından biri serbest diğeri müebbet.akla, vicdana ve izana sığar mu bu, kocaman hayır!