Pınar Selek'e ağırlaştırılmış müebbet

Pınar Selek'e ağırlaştırılmış müebbet
Pınar Selek'e ağırlaştırılmış müebbet
Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek'in hakkında müebbet hapis cezası verdi. Oyçokluğuyla alınan karar uyarınca Selek hakkında yakalama emri de çıkarıldı
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Pınar Selek’in yeniden yargılandığı davada mahkeme Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun kararına uyarak müebbet hapis cezası verdi. Davanın öğleden önceki bölümünde avukatlar, ‘direnme kararından vazgeçilmesi kararının geri alınması’ yönünde talepte bulundu. Yaklaşık 1 saatlik ara veren mahkeme, avukatların “direnmeden vazgeçilmesi" kararından dönülmesi talebini reddettiklerini açıkladı. Aranın ardından açıklanan kararda, Selek ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

SELEK’İN AVUKATI: SON SÖZ ZATEN SÖYLENMİŞTİ

Karar öncesinde duruşmada, ‘son söz’ tartışması yaşandı. Mahkeme sanık avukatlarına davanın esasına ilişkin savunma yapmaları için söz verdi. Selek’in avukatı Bahri Belen, “Bize göre müvekkilimiz yönünden mahkeme daha önce verilen direnme kararıyla birlikte sonuçlanmıştır. Savunma yapmamızı gerektirecek usuli bir süreç ve yargılama aşaması bulunmamaktadır. Bu nedenle esasa ilişkin bir savunma yapmamız söz konusu değildir. Direnme kararından sonra mahkeme işten el çekmiş durumdadır" dedi.
Başka suçtan tutuklu sanık Maşallah Yağan ise savunmasını Kürtçe yapmak istediğini belirterek “Ben sizi anlamıyorum, siz beni anlamıyorsunuz. Kürtçe savunma yapmama izin verirseniz savunmamı yapabilirim diye konuştu. Mahkeme, Kürtçe savunma talebini reddederek salonda bulunanlara son sözlerini sordu.

Avukat Bahri Belen, son sözünde, “Biz son sözümüzü söylemiştik. Aslında mahkeme de söylemişti. Bu aşamada ayrıca son söz söylemek için usuli bir imkan yoktur” dedi. Maşallah Yağan da, savunmasını Kürtçe yapmak istediğini yineledi.

 

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI


Mahkeme, kısa bir ara vererek bu talebi de reddetti ve sanık avukatların son sözlerinin sorulmasını talep etti. Sanık Maşallah Yağan ve diğer sanıkların avukatlarının son sözlerini söylemelerinin ardından mahkeme heyeti duruşmaya nihai kararını açıklamak üzere ara verdi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Pınar Selek'in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde hükme vardı. Mahkeme Başkanı Pınar Selek hakkında verilen "ağırlaştırılmış müebbet kararına" muhalefet etti. Karar oy çokluğuyla alındı.


Ayrıca Selek hakkında yakalama kararı çıkarıldı.


YARGITAY BOZDU MAHKEME ÖNCE KARARDA DİRENDİ, SONRA VAZGEÇTİ

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlama ile ilgili davada İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Pınar Selek, patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek’in yine beraatına karar vermişti. Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için “ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansınö demişti. Pınar Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı.Bunun üzerine dosyanın yeniden geldiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011’de görülen duruşmada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti. Ancak mahkeme 22 Kasım’da görülen duruşmada söz konusu direnme kararının "usüle aykırı" olduğu gerekçesiyle direnmekten vazgeçti. Savcı ise, Selek ve Özktürk’ün ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1118379111837913

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  korku - Perperig

  devlet, bazı kişilerden fazlaca korkuyor ve onları tehlikeli buluyor ki, ya onlardan kurtuluyor ya da içeri atıyor onları. misal: Hrant, Sakine Cansız, Mumcu ve de Pınar Selek...

  Seyrettiğim en berbat tiyatro... - xterso

  Bugüne kadar bu ülkede sergilenmiş en berbat, en yıvışık, en saçmasapan, en mantıksız, enlerin en kötüsü bir tiyatroydu bu dava. Hukuk tarihine geçecek ve bu kararı veren hakimlerin ellerinden asla silinmeyecek kapkara bir leke. Sevgili Pınar Selek, sen bizim onurumuzsun. Lütfen olduğun yerde kal, mücadeleni orda ver. Bu dingonun ahırında mücadele filan verilmez. Bataklık haline gelmiş Türk Adaleti (!) nin eline düşüp zindanlarında sürünmeye değmez. Mümkünse vatandaşlığını değiştir. Türk olmak o kadar da övünülecek birşey değil... Hele bu utanç kararından sonra...

  Adalet .....! - Hekici

  YUUUUUH Sizlere , Muz Cumhuriyeti.Asacaksiniz utanmasaniz galiba.Bir kez daha Adaletsizliginizi gösterdiniz.

  Ama Pınar? - Anzore

  Sicili zaten bozuk olan Türkiye adaleti, bu kararıyla asıl kendini ağırlaştırılmış müebbete mahkum etmiştir. Adaletin hileli terazisinin hepten zırvaladığı gündür bugün. Pınar için verilen bu kararla beraber, adaletin varlığı yokluğu tartışması hükmünü yitirmiştir, gereksizleşmiştir. "Ama Pınar?"dır artık bu tartışmaya verilecek yanıt.

  Ne desem bilemedim. - fatih.nar

  Madde 4 - Aynı suçtan iki kez yargılanmama ve cezalandırılmama hakkı 1 Hiç kimse bir devletin ceza yargılaması usulüne ve yasaya uygun olarak kesin bir hükümle mahkum edildiği ya da beraat ettiği bir suçtan dolayı aynı devletin yargısal yetkisi altındaki yargılama usulleri çerçevesinde yeniden yargılanamaz veya mahkum edilemez. 2 Yukarıdaki fıkra hükümleri, yeni veya yakın zamanda ortaya çıkarılan delillerin veya önceki muamelelerde davanın sonucunu etkileyebilecek esaslı bir kusurun varlığı durumunda, ilgili devletin ceza yargılaması usulü ve yasasına uygun olarak davanın yeniden açılmasını engellemez.

  Yaşasın bağımsız yargı! Yaşasın ileri demokrasi! - dilon.327

  Ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu aydın insanlara yaptığı muamele gerçekten çok ironik. En zoru da göz göre göre yapılan bu kıyıma dur diyememek. Çok yazık.

  gulelim bari!!! - politic

  Ormanlar kralı aslanın cani sıkılıyormuş, akil hocasi tilkiyi çagirmis: Aslan-"Bir seyler düsün de nesemizi bulalim!" Tilki-"Su asagidaki patikanin basinda duralim, karsimiza ilk çikani dövelim!" Aslan-"Iyi de, durup dururken adam dövülür mü?" Tilki-"O kolay, senin niye sapkan yok, der döveriz!" Gitmisler yolun basina, kismetlerine tavsan çikmis "Senin niye sapkan yok!" diye bir girismisler, yer misin, yemez misin? Ertesi gün yine ayni pusu, yine kismetlerine tavsan çikmis, zavalli sekiyor, topalliyor: "Ulan senin niye sapkan yok?" bir dayak daha... ................. ÜÇÜNCÜ gün aslanin adalet damarlari kabarmis: "Yahu, tilki kardeş sapkasi yok, diye her gün pat, küt adam dövülmez ya!" Tilki-"Kolay!" demis: "Sigara almaya yollariz, ya filtreli alir, ya filtresiz, hangisin almissa, öbürünü almadi, diye döveriz!" Kismetlerine yine tavsancik çikmaz mi, yüzü, gözü sarili, titriyor: "Git bize sigara al, gel!" Aslanla, tilki keyifli keyifli gülerken, tavsan biraz gittikten sonra dönüp sormus: "Afedersiniz, filtreli mi, filtresiz mi?" Aslan çok bozulmus "Gel lan buraya!" diye kükremis: "Senin niye sapkan yok!"