Pınar Selek'e kötü haber

Pınar Selek'e kötü haber
Pınar Selek'e kötü haber
Daha önce verdiği beraat kararından vazgeçen mahkeme kararında direnmesi için yapılan talep reddedildi.
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamaya ilişkin yargılanan Sosyolog Pınar Selek davası 3. kez görülüyor. Davada avukatlar usule ilişkin savunma yaparak mahkemenin beraat kararının arkasında durmasını talep etti. Ancak mahkemenin verdiği ara kararda direnme kararından vazgeçilmesi kararının geri alınması talebi reddedildi. Mahkeme ayrıca verdiği kararda esasa ilişkin savunma yapılması yönünde karar verdi.

Mahkeme heyeti, kararını açıkladıktan sonra sanık avukatlarının son sözlerini almaya başladı. Tüm konuşmalar yapıldıktan sonra duruşmaya son verildi. Aranın ardından karar açıklanacak ve Pınar Selek davası 14 yıl sonra sona erecek.

DAVA 3. KEZ GÖRÜLÜYOR

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek’in davası 3. kez görülüyor.

Duruşma öncesi Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan grup basın açıklaması yaptı. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Pınar Selek'in babası Alp Selek, kardeşi Seyda Selek, sanatçı Nur Sürer ve yurtdışından çok sayıda sivil toplum örgüt üyesinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişilik grup, “Pınar Selek'in beraatini geri istiyoruz" yazılı pankart açtı. Grup, “Pınar Selek yalnız değildir" şeklinde slogan attı.

Basın açıklamasını okuyan sanatçı Nur Sürer, Pınar Selek'in iki duruşmadır süren davasında reddi hakim talebinin usulsüzce reddedildiğini söyleyerek, “22 Kasım Perşembe günü görülen duruşmada mahkemenin yetkisi olmadığı halde kendi nihai beraat hükmünü Yargıtay Ceza Kurulu yerine geçerek ara kararla bozmaya yeltendiğini gördük" dedi.
Fransa, Almanya, Avusturya ve İtalya'dan da çok sayıda heyetin duruşmayı takip etmek için geldiğini belirten Sürer, Pınar Selek'in beklentisinin ise 'beraat kararının geri verilmesi' olduğunu ifade etti.
Türkiye 'de karşı çıkılacak çok fazla haksızlık var ve maalesef her biri unutturuluyor. Buna rağmen ben farkındayım, hiç yalnız bırakılmadım. Hep devam etti duyarlılık. Zaten inanıyorum, 24 Ocak'ta beraatimi isteyecek insanlar' şeklindeki Pınar Selek'in sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada Sürer, “Pınar Selek'in beraatini istiyoruz" dedi.
Fransız Barosu'na kayıtlı avukat Camille Bal, Pınar Selek'in Türkiye'ye dönmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Pınar Selek'in babası Alp Selek de, değerlendirme yapmanın zor olduğunu belirterek, davanın hukuk olmayan bir davaya dönüştüğünü belirtti. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise, davanın 3 kez beraat verildiğini belirterek “Bu bir zulüm. Adalet terazisi her konuda hassas mı bunu merak ediyoruz. Hukukla bağdaşmış bir durum yok. Beraat talep ediyoruz" diye konuştu. Pınar Selek'in kardeşi Seyda Selek de, “Artık 15 sene oldu adalet beklemiyorum. Beraatimizi geri verseler bile adalet yerini bulmaz. Artık bu davadan kurtulmak istiyoruz" dedi. Grup açıklamanın ardından duruşmayı izlemek üzere adliyeye girdi. 

SAVCI MÜTALAASININ TEKRARINI İSTEDİ

Duruşmada, başka suçtan tutuklu bulunan sanık Maşallah Yağan jandarma eşliğinde getirildi. Yurtdışında bulunan Selek duruşmaya katılmadı. Mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu mahkemeye gelen evrakları okudu. Ardından duruşma savcısına söz verdi. Duruşma savcısı Nuri Ahmet Saraç ise geçen celse verdiği mütalaanın tekrarını talep ettiğini açıkladı.
Avukatlar ise usule ilişkin savunmalarını verirken mahkeme heyeti esasa ilişki savunma yapmalarını istedi. Ancak avukatlar daha önce beraat kararı verildiğini ve direnmeden vazgeçme kararının yok hükmünde olduğunu ifade ettiler. Bu gerekçeyi öne süren avukatlar, savunmalarının esasa değil, usule ilişkin olacağını belirtti. Avukatlar mahkeme heyetinden daha önceden aldığı direnmeden vazgeçilmesi yönündeki kararını geri almasını talep etti. Mahkeme bu yöndeki talebi değerlendirmek için ara verdi.

Aranın ardından mahkemenin verdiği ara kararda direnme kararından vazgeçilmesi kararının geri alınması talebi reddedildi. Mahkeme ayrıca verdiği kararda esasa ilişkin savunma yapılması yönünde karar verdi.


HAKİMLERİN 'BÜYÜK SALON' TARTIŞMASI

Bu arada sabah 10.30'da başlaması beklenen duruşma, heyet arasından duruşmanın görüleceği salon konusunda anlaşmazlık yaşanması yüzünden 11.10'da görülmeye başladı. Edinilen bilgiye göre üye hakimler Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu'na 'davayı fazla büyütmemek gerekir' diyerek duruşmanın büyük salonda değil, küçük salonda yapılması konusunda görüş belirtti. Ancak mahkeme başkanı çok sayıda seyircinin olduğu ve gelenlerin mağdur edilmemesi gerektiğini belirterek üye hakimlere direndi. Mahkeme başkanının üye hakimlerinin aksi yönünde görüş belirtmesi sonrasında duruşmanın büyük salonda görülmesi yönünde karar verildi.


BUGÜNE KADAR NELER OLDU?
Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlama ile ilgili davada İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Pınar Selek, patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek’in yine beraatına karar vermişti. Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için “müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın” demişti. Pınar Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı.
Bunun üzerine dosyanın yeniden geldiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011’de görülen duruşmada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti. Mahkeme, 22 Kasım’daki duruşmada ise direnme kararından vazgeçmişti. Bir önceki duruşmada ise avukatlar reddi hakim talebinde bulunmuş, 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve 14. Ağır Ceza mahkemelerince reddedilmişti.
Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998 tarihinde yaşanan olayda 7 kişi hayatını kaybetmiş 127 kişi de yaralanmıştı.