Pınar T. polis Süleyman'ı teşhis etti

Pınar T. polis Süleyman'ı teşhis etti
Pınar T. polis Süleyman'ı teşhis etti
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Gezi Parkı eylemleri sırasında Dolmabahçe’de gözaltına alınan Pınar T. kendisini tecavüzle tehdit eden polisi fotoğraftan teşhis etti.
Hürriyet Daily News’tan Belgin Akaltan’ın gündeme getirdiği olayda Pınar T., 2 Haziran’da Dolmabahçe Caddesi üzerinde çıkan olayların arasında kalmış ve polis tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltı sırasında polis tarafından darp edildiğini ve polisin kendisine hakaret edip tecavüzle tehdit ettiğini öne süren Pınar T., savcılığa şikâyette bulunmuştu. Pınar T.’nin iddialarıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Bu arada Pınar T. kendisine tecavüz tehdidinde bulunan Süleyman isimli polisi gözaltına alındığı sırada çekilen bir fotoğraftan teşhis etti. Fotoğraftaki polisin tecavüz tehdidinde bulunan polis memuru olduğunu diğer tanıklar da doğruladı. Pınar T.’nin avukatı, fotoğrafı soruşturma dosyasına eklenmek üzere önümüzdeki günlerde savcılığa sunacak.

Kamu davası açıldı

Ancak Pınar T. ve arkadaşları hakkında 2911 sayılı toplantı ve gösteri kanununa muhalefet suçlamasıyla kamu davası açıldı. Açılan davanın iddianamesinde Pınar T., Uğur K., Erkan Y. için 3 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede 2 Haziran saat 18.00 sıralarında Gezi Parkı’nda yapılması düşünülen düzenlemeleri protesto etmek amacıyla bir grubun Dolmabahçe Caddesi üzerinde toplandığı vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi: “Uyarılara rağmen dağılmayan grup, güç kullanılarak dağıtılmıştır. Topluluk içinde bulunan şüpheliler Erkan Y., Pınar T. ve Uğur K. zor kullanılarak muhafaza altına alımışlardır.” İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti.


  http://www.radikal.com.tr/115409511540957

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başlık.. - özgünk

  Konu fotoğraftan teşhis olduğu için haberde teşhis edilen fotoğraf sansürlenerek konulmuş. Haber oldukça önemli fakat haberin başlığı bu önemi bize aktaramamış. Bildiğiniz üzere Gezi Parkı eylemi son zamanlarda Türkiye'de yaşanan en büyük olaydı ve bu olaylarla alakalı birçok haber çıktı. Kimisi polis şiddetini savunur nitelikte, kimisi yaşanan olayları direkt anlatan nitelikte lakin bu haber eylemden ziyade kadınların sıkça maruz kaldıkları hakaret, tecavüz gibi olayları kapsıyor. Bu sebeple başlığın daha ilgi çekici olmasını beklerdim. Çünkü haberi açıp okumayan bir insan Pınar'ın polisi ne için teşhis ettiğini anlayamaz. Elbette haberi okutma amaçlı meraklandıran fakat içeriği söylemeyen başlıklar kullanılır fakat bu başlıkta o da yok. "TECAVÜZLE TEHDİT EDEN POLİS TEŞHİS EDİLDİ" olabilirdi mesela. Yazdığınız haber gerçekten büyük ve önemli fakat duyurma şekli sanki bu olayı sıradanlaştırmış. Başlık konusunu geçecek olursak haberde, sıkça sözü geçen 5n 1k kuralına uyulmamış. Onun dışında habere objektif yaklaşılmış, ne polisin ne de Pınar T.'nin tarafı tutulmamış, olaylar olduğu gibi aktarılmış. Haberin içeriğine inmeden önce tarihsel bağlam oluşturulmuş. Haberde bir ön kabul veya peşin hükümde bulunulmamış. Bana göre haberin en büyük eksiği, haberin atılan başlıkla sıradanlaştırılması.

  yapı - TOLGAHAN_GÜLER

  Polis Teşkilatı bu memleketin en sağlam kurumuydu.Cumhuriyetin tüm kurumları gibi o da öz benliğini kaybetti.Polis Müdürleri tamamen baskı altında.Kendi mesleğini icra edemiyor.Valide öyle Bakanda.Bir gösteri olayını dağıtmaya emri ben verdim diye başbakan itirtaf etmedimi.Çünkü korkudan inisiyattif kullanabilecek bir tek bürokrat kalmadı.Polis Müdürleri bir topluluğun kendisine veya etrafına zarar verebilecek bir durumda olup olmadığını iyi bilir.dağıtmaya karar verirse Valiye o sanlatır ve talimatla dağıtır.Barışçıl gösterilerde çok sabırlıdır.Polisine derki küfür dahi etseler ortamı germeyeceksiniz.şahsınızla ilgili değil.siz orada devlet olarak varsınız.Ama bir parka kimlewrin müdahil olamadığını gördük.seçilmiş başkan dah,i ben talimat almadımki diye yakınıyor.Başbakanın ne söyleyeceğine bakarak aldığı emirle icraat yapan,inisiyatif kullanamayan idareciler bu ülkeye katkı sağlayamaz.O NEDENLE POLİS SÜLEYMAN SİSTEMİN DOĞURDUĞU BİR TİPTİR.POLİLİK MESLEĞİ ONUN GİBİLERİ İÇİNE ALAMAZ,ALMAMALI.

  bizde teşhis ettik - adad

  atanmamızı istemeyeni bizde teşhis ettik: milli eğitim bakanı nabi avcı. şubatta atama istiyoruz...

  YİNE BAŞBAKAN - pispor

  Çıkar benim polisim der

  Cumhurbaşkanı Gezi olaylarını demokratikliğin göstergesi diye anlatıyor. - brandywine06

  Ama her gün bu iddianameler kabul ediliyor, tutuklular var, ceza tehdidi bu insanların tepesinde tutuluyor ki korksunlar ve bir daha ses çıkaramasınlar! Yani bu durumda halk demokratikleşmiş ama hükümet ve yargı demokratikleşememiş sonucu çıkıyor. İlk 3 gün falan safsatasını bir tarafa bırakın, çünkü olayların patlamasına tam da o 3 gündeki aşırı polis şiddeti neden oldu.

  Erkek devletin adaleti - szna

  Gözlerim yuvalarından fırladı önce tecavüzcü polise sadece 3 sene mi istenmiş diye! Zira sadece Taksim'de yürümekte olan bizler bile 20 yıl ile yargılanıyoruz. Kimseyi dövmemiş kimsenin insanlık onurunu zedeleyecek şekilde hakaret etmemiş kaldı ki kimseyi tecavüz etmekle tehdit etmemiş insanlarız. Derken görüyorum ki 3 yıl tek suçları o an o sokakta bulunmakta olan (bildiğimiz kadarıyla sıkıyönetimde değiliz ve sokağa çıkma yasağı yok) insanlar için istenmiş. Yaşadıkları tramva yetmemiş gibi - düşünsenize devlete sığınıyorsunuz sizi korusun diye ve birden bakıyorsunuz ki o erkek devlet "soyun or*spu" diyor, ve işte o an devletmiş milletmiş hepsi yerle bir, kadınlığın ve karşında koca bir tecavüzcü devlet ile başbaşaşın- haklarında 3 yıl isteniyor. Eğer bu adalet devletin erkek adaleti olmasaydı o kadının yaşadıklarının hesabını sorardı. Yazıklar olsun.

  Tüm zorbalar bilin: - nedesemboş

  Artık meydanı boş bulmayacaksınız. Gencecik kızların saçlarından tutup sürükleyemeyecksiniz, polis otobüsüne atıp tehdit-taciz edemeyeceksiniz. Adam gibi davranmanızı patronunuz değil, HALK sağlayacak!