Pippa Bacca'nın davasında ceza talebi belli oldu

Pippa Baca cinayetinin sanığına, 4 ayrı suçtan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendiErgün AYAZ/İZMİT (Kocaeli


Dünya barışına dikkat çekmek için geçen yıl Mart ayında İsrail'in Tel Aviv kentine gitmek üzere İtalya'dan otostop yaparak yola çıkan ve Nisan ayı başında Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne gelen ‘Pippa Bacca’ adıyla bilinen performans sanatçısı Giuseppina Pasqualino di Marineo'yu, tecavüz ettikten sonra boğarak öldürmekle suçlanan tutuklu sanık Murat Karataş, bugün hakim karşısına çıkartıldı. Pippa Bacca'nın annesi ile ablasının da katıldığı duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını okuyarak, sanığın ‘cinsel saldırı, cinsel amaçlı hürriyeti tahdit, kasten nitelikli öldürme ve hırsızlık’ suçlarından ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını gerektiren bu talep, Pippa Bacca’nın annesi ve ablasını memnun etti.

Abla Antonia Giusepinna, “İddia makamında olsaydık biz de ancak böyle bir ceza talep edebilirdik” dedi.
Kocaeli 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Sakarya'nın Ferizli İlçesi'ndeki cezaevinde tutuklu bulunan Murat Karataş da getirildi. Duruşmaya müdahil olarak Pippa Bacca'nın annesi Elena Manzoni, ablası Antonia Giusepinna Beatrice Pasgualina Di Morineo da müdahil olarak hazır bulundu.
Daha önceki duruşmalarda, alkol ve uyuşturucu aldığını ve hiçbir şey hatırlamadığını, bir duruşmada da kendilerini beyaz renkli bir aracın takip edip önlerini keserek içindeki kişilerin kendisini etkisiz hale getirdiklerini öne süren Murat Karataş'a bu duruşmada söz hakkı verilmedi. Oldukça bitkin görünen Murat Karataş, duruşma boyunca Pippa Bacca'nın annesi ve ablasıyla göz göze gelmemeye çalıştı.

4 AYRI SUÇ VE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ
Kocaeli 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fazlı Aksoy başkanlığında yapılan duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Celal Nefes ilk kez mütalaasını okudu. Kayıtlara da geçen bu mütalaada savcı Nefes, sanık Murat Karataş'ın ‘cinsel saldırı, cinsel amaçlı hürriyeti tahdit, kasten nitelikli öldürme ve hırsızlık’ suçlarından ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti. Cumhuriyet Savcısı'nın bu mütalaasındaki suçların kanun maddeleri, hafifletici bir sebep de görülmediğinden ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını gerektiriyor.
Savcının mütaalasını okumasının ardından görüşü sorulan Murat Karataş'ın avukatı Emrah Alper Bozatlı, yazılı savunma için süre isterken, Murat Karataş ise avukatın beyanına katıldığını söylemekle yetindi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 25 Haziran'a erteledi.

TÜRKİYE, İTALYA VE DÜNYA KAMUOYU BEKLİYOR
İtalyan ailenin avukatı Mehmet Eke, duruşmadan sonra yaptığı açıklamada bir dahaki duruşmada karar verilebileceğini umduğunu belirterek, “Bir dahaki duruşma kanatimizce karar duruşması olacak. Savcının mütalasını gördük. İddianamesinde tatbikatını istedi. Tatbikiyle uygulanmasını istedi. Türk adaletinden uygun bir kararı bizler, İtalya ve dünya kamuoyu bekliyor. Türk mahkemesi, Türk halkının adaletinin büyüklüğünü gösterecek bir karara imza atacaktır diye düşünüyoruz. Ailenin düşüncesi de bu istikamettedir” dedi.
Savcının mütealasını öğrenen Pippa Bacca'nın annesi Elena Manzoni de istenen cezanın tatbik edilmesi gerektiğini belirterek, “İddia makamı bizim de uygulanmasını talep istediğimiz maddelerden hüküm istedi. Çok iyi bir iş yaptığı kanaatindeyiz. Bütün ağırlaştırılmış sebeplerin uygulanmasını talep etmiştir. Bu da bizim talebimize uygundur” diye konuştu.
Duruşma sonunda soruları cevaplandıran abla Antonia Giusepinna da “Biz de savcılık makamında olsaydık ancak böyle birşey talep edebilirdik. Savcılık makamı da böyle yapmıştır. Mahkeme tarafından verilecek kararın da savcılık mütalasındaki maddelere uygun olmasını bekliyoruz” diyerek talep edilen cezanın verilmesini beklediklerini dile getirdi.(dha)