Pippa'nın kaldığı yerden otostopla yola devam ediyor

Pippa'nın kaldığı yerden otostopla yola devam ediyor
Pippa'nın kaldığı yerden otostopla yola devam ediyor
İtalyan Pippa Bacca'nın yolculuğu Gebze'de tecavüz edilerek öldürülmesiyle yarım kalmıştı. Belgesel sinemacı Bingöl Elmas, üstünde siyah bir gelinlikle yolculuğu tamamlayacak...


UMAY AKTAŞ SALMAN
İSTANBUL - Üzerinde beyaz bir gelinlikle Milano’dan yola çıktı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeleri otostopla geçip Tel Aviv’e varmayı hedeflerken ‘insanların güvenilir olduğunu kanıtlamaya’ çalışıyordu. 31 Mart 2008’de Gebze’de tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldü.
Pippa Bacca olarak tanınan İtalyan sanatçı Gisepina Pasqalino de Morineo’nun barış yolculuğu Türkiye’de yarım kaldı. Pippa’nın yarım kalan yolculuğunu Bingöl Elmas tamamlıyor.
Tam da Pippa’nın öldürüldüğü yaşta, 33 yaşında olan Elmas, Pippa’nın en son görüldüğü Gebze’den 31 Mart’ta otostopla yola çıktı. Üzerinde siyah bir gelinlik var. Ardında Koray Kesik, Hayriye Savaşçıoğlu, Şirin Demirel, Gülsüm Toker’den oluşan ekibi geliyor. Elmas elinde kamerayla tek başına araçlara biniyor. Söyleşi etkilenmesin diye arkadaki ekipten bahsetmiyor. Ekip yol detaylarını, konaklama zamanlarını çekiyor.
10 gündür yollarda olan Elmas şimdi Adana civarında. Antakya’ya gidecek, sınırdan ‘Pippa’yı uğurlayacak’, haftasonu İstanbul’a dönmüş olacak.
Kimi zaman seks işçisi kimi zaman deli zannedilen Elmas korkmuyor mu?:
“İlk gün biraz korktum. Etrafımdaki herkes korku senaryosu yazıyordu. İlerledikçe korkunun üretilmiş bir şey olduğunu görüyorsunuz. Hiç kimse mutlak iyi ve mutlak kötü değildir. Kötü yanları vardır, iyi yanına denk gelmek ya da onu harekete geçirmek temel mesele. Yol boyunca araçlar nereye doğru giderse hikâyemiz oraya doğru gidiyor. Ankara, Nevşehir, Niğde, Adana, Antakya şeklinde gidecektik ama küçük değişiklikler oldu. Avanos’a uğradık iki gün, Kıbrıscık’ta pazarcıların kamyonetine binip Beypazarı’nda evlerine konuk oldum. Havuç fabrikasındaki kadınlarla söyleştik. Akşamları otostop yapmıyorum. Bazen konaklayacak yeri kendimiz buluyoruz bazen evlere misafir oluyoruz.”
Kıyafetini garipseyen pek çok kişiden “Bu ne ya” fısıltıları yükseliyor. Kıyafete bakıp “Barış gelini öldürülmüştü. Ondan mı böyle giyindiz” diyen de var.

‘Herkes Münevver diyor’
Araçlarına bindiği insanların kimi onu uyarmış, hatta yolculuktan vaçgeçirmeye çalışmış. Ama ‘kısa süreli yadırgamadan sonra’ herkes kamera önünde hikâyesini paylaşacak kadar da açık. Pippa’yı bilenler çoğunlukta:
“Duydukları ve sanki kendi etraflarındaymış gibi bahsettikleri bir şiddet var. Mesela herkes sevgilisi tarafından kafası kesilen Münevver Karabulut’tan bahsediyor. Her yaştan insan bunu bir örnek olaya dönüştürmüş. Türkiye’nin gündemindeki her şey sohbetlere konu. Bir yerde 10 oyla seçim kaybedilmiş, adamcağız bunalımda. Bir diğeri krizden bahsediyor. Pippa’nın öldürülmesiyle ilgiliyse ‘Beş parmağın beşi bir olmaz’ diye düşünüyorlar.”
Yolculuk Elmas’a çevresinde ne kadar çok hayat olduğunu göstermiş:
“Kendi merkezimizden uzaklaşınca ne kadar çok hayat olduğunu görüyorsunuz. Her şey İstanbul’dan ve kendimizden ibaret zannediyoruz. Korkunun üretilmiş ve öğretilmiş bir şey olduğunu düşünüyorsunuz. Güven duyulabileceğine inanıyorsunuz. İnsanlar hayatların her anında kötülük yapmak üzere hareket halinde değiller. Bunu derken bile Adana Pozantı tarafında otostop yapmadım. Bu proje memlekette kadın olma halleriyle bir yüzleşme. Bir kadın olarak hangi meselelerle yüzleşeceğiz?”
Ekibi gülümseten anılar da var. Aksaray taraflarında kendilerini dürbün ile gözetleyen 95 yaşındaki bir dedenin onları çaya davet edip ekipteki kızların güzelliğine övgüler yağdırması, bir sütçünün efsanevi sütçü hikâyelerini haklı çıkaracak öyküleri ve ‘Sütçü, tüpçü ve muslukçuya dikkat’ öğüdü gibi!
Ekip, yolculuğu ‘Pippa’ya Mektup’ adıyla belgesel haline getirecek. Belgesel Fransız-Alman kültür kanalı Arte’de yayımlanacak.

Yarın yürüyüş var
Pippa anısına İstanbul’dan Gebze’ye bir de yürüyüş düzenlenecek. Yarın saat 09:00’da Kadıköy İskelesi’nden başlayacak olan yürüyüş Pippa’nın cansız bedeninin bulunduğu gün olan 12 Nisan’da Gebze Ballıkayalar’da kampla son bulacak. Herkes beyazlar giyecek.