Pir Sultan Abdal Derneği'nden Başbakan'a 'Alevilik' eleştirisi

Pir Sultan Abdal Derneği'nden Başbakan'a 'Alevilik' eleştirisi
Pir Sultan Abdal Derneği'nden Başbakan'a 'Alevilik' eleştirisi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan

Başbakan Erdoğan'ın "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim" sözlerini değerlendiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Başbakan'ın bunu göstermesini istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz. Ali efendimizi çok seviyorum" sözlerini değerlendiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Başbakan'ın bunu göstermesini istedi.

Başbakan Erdoğan: Ben dört dörtlük Aleviyim


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz. Ali efendimizi çok seviyorum" sözlerini değerlendirdi. Aleviliğin bir yaşam biçimi olduğunu ve kültürü, örfü ile geleneğinin bulunduğunu söyleyen Erkan, Hz. Ali'nin kuru kuruya sevilemeyeceğini söyledi. Hz. Ali'nin yaptıklarının ortada olduğunu belirten Erkan şöyle dedi:

"İnsanları birbirinden ayırmamak gerekir, Aleviliğin olmazsa olmazlarından biri. Irkçılık yapmamak gerekir. Sayın Başbakanımız Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm vatandaşların Başbakanıdır. Böyle olmasına rağmen, Hatay'daki yapılan katliam sonrası, 'Sünni vatandaşlar' dedi. Ülkenin büyük bir kısmını oluşturan Alevilerin bu ülkede ekonomik olarak inançlarına pay istememelerine rağmen, dedelerine aylık istememelerine rağmen sonuç yok. Sadece bir şey istiyorlar. Şunu söylüyorlar, Alevilerin yoğun olarak oturdukları mekanlarda, bölgelerde imar planın da 'cemevi yeridir' ibaresini ile ibadethane yerinin ayrılmasını istiyorlar. Bunu bile Alevilere çok gören bir Başbakan ile karşı karşıyayız. Sadece kuru kuruya ben seni seviyorum. O zaman göstergesini göstersin. Ali’yi sevmek Alevileri sevmek, insanları sevmek, doğayı sevmek Alevilerin olmazsa olmazlarından biridir. Bunu yerine getiren Alevidir."

Erkan, son 10 yılda iktidarın Alevilerle ilgili herhangi bir adım atmadığını da ifade etti. 


DALGA GEÇER GİBİ
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ise Erdoğan'ın sözleriyle ilgili olarak, "Bir Başbakan’a düşen görev inançları tanımlamak tariflemek, o inancın mensuplarını kategoriye ayırmak değildir" dedi.

Kenanoğlu, şu açıklamayı yaptı: 
"Alevilerin İslam inancı, bu inanç içerisinde Hazreti Ali inancı, Hz. Ali’ye yükledikleri anlam ve Hz. Ali’nin yaşamı ile ilgili inandıkları Sünnilikten de Şiilikten de çok farklıdır. Alevilik kendi inançsal bütünüyle bin yıldan fazladır varlığını sürdürmektedir. Alevilerin toplumsal taleplerini, inanç özgürlüklerini, gasp edilen haklarını hukuklarını, eşit yurttaşlık haklarını teslim etmenin yolu kendini Alevi ilan etmekten geçmez.

Kendini Alevi ilan etmekle yetinmeyen Başbakan’ın Alevilerle dalga geçer tarzda kendisini dört dörtlük Alevi ilan etmesi de komedi ötesi vahim bir vakadır. Bir taraftan Alevi açılımı deyip diğer taraftan Alevi olmak isteyenler bana benzesin demeye getirmek Alevi toplumu ile dalga geçmektir. Başbakan Alevi toplumuna alay etmeyi bırakıp Başbakan olmanın gereğini yerine getirmelidir. Alevilerin talepleri birinci Alevi çalıştayına katılan çok farklı Alevi kesimlerince ortaklaştırılarak hükumete sunulmuştur. Sayın Başbakan dört dörtlük bir Alevi olmak yerine bu talepleri yerine getirerek iyi bir Başbakan, hak hukuk tanıyan iyi bir yönetici, ayrımcılığı ortadan kaldıran, vicdan sahibi iyi bir insan olmayı hedeflemelidir."