'Pir Sultan' terör örgütü simgesi!

'Pir Sultan' terör örgütü simgesi!
'Pir Sultan' terör örgütü simgesi!
Che Guevara'yı 'terör örgütü üyesi' diye yasaklayan Kırıkkale F Tipi Cezaevi, Pir Sultan kartpostalına da 'terör örgütü simgesi' diye el koydu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Hak ihlalleri ve keyfi uygulamalarla gündeme gelen Kırıkkale F Tipi Cezaevi, yine ilginç bir uygulamaya imza attı. Daha önce Che Guevara’nın boncuktan yapılan resmini, Che Guevara’nın terör örgütü üyesi olması gerekçesiyle yasaklayan cezaevi idaresi, şimdi de bir mahkûmun yaptığı Pir Sultan Abdal kartpostalına sakıncalı bularak el koydu.
Avukat Engin Gökoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde kalan Ercan Yıldız isimli mahkûm, cezaevinde yaptıkları Pir Sultan kartpostalını bir mektup aracılığıyla göndermek istedi. İdare, mektupta sakıncalı bir durum tespit etmedi. Ancak Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı, Pir Sultan’ın ünlü bağlamalı pozunu içeren kartpostala sakıncalı olduğu gerekçesiyle el koydu. ‘Sakıncalı Mektup Değerlendirme Kararı’nda “Mektup içerisinde bulunan kartın, terör örgütünü simgeleyen resim ve işaretler içerdiği gerekçesiyle sakıncalı bulunarak alıcısına gönderilmemesine karar verilmiştir” denildi. 

Eyüp Can’a faks da yasak

Keyfi uygulamalar bununla da sınırlı kalmadı. Ercan Yıldız, ağustosta cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dair bir faksı Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can’a göndermek istemişti. Ancak Disiplin Kurulu Başkanlığı, “Eyüp Can’a gönderilmek istenen faksın, ideolojik düşüncelerle kurumları karalayan ifadeler içerdiği ve yalan yanlış bilgilerle kamuoyu oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilmesiyle tamamının sakıncalı bulunarak alıcısına gönderilmemesine karar verilmiştir” dedi.
Kırıkkale Cezaevi’nde Erkin Kocaman’ın 16 Eylül ’de infaz koruma memurları tarafından feci şekilde dövülmesi üzerine CHP Milletvekili Hüseyin Aygün cezaevine giderek rapor hazırlamıştı.
Avukat Gökoğlu cezaevi idaresinin daha önce Che’nin resmini de yasakladığına dikkat çekti.


  http://www.radikal.com.tr/115167711516778

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  saklanan özgürlük - kafes

  geçmişde asılarak vefat eden devrimci şehitleri bile yan yana gömmekten korkan zihniyet şimdi yine aynı zihniyeti sürdürmekte.... bi hikaye var ... bir kız çocuğu düşünce suçu yüzünden mahkum edilen babasını hep ziyarete gidermiş annesi ile beraber. ve birgün babasına bir resim yapıp vermeyi düşünmüş. resimde capcanlı bir doğa , parlayan güneş, uçan kuşlar ve ağaçlar... resmi girişte görevliye vermiş. kontrol ettiklerinde resim sakıncalı bulunmuş. resimdeki uçan kuşlar özgürlüğü çağrıştırdığı için sakıncalı görmüşler ! vermemişler resmi küçük kızın babasına... daha sonraki ziyaretinde başka bir resim çizmiş ve bu sefer kuşlar yokmuş... görevli sakıncalı bişey görmeyince resmi mahkum babaya teslim etmiş. baba küçük kızına sormuş.. kızım bu ağaçtaki noktalar nedir , elma mı ? küçük kız : şşşşşşşşş sessiz ol , onlar ağacın içinde saklanan kuşların gözleri.....

  Eski tas, eski hamam - X120

  12 Eylül döneminde millet korkudan çocuklarının ders kitaplarını bile yakmıştı, asker görür de komünist kitabı zanneder diye... Nitekim birçok insan, evinde birkaç kitap/dergi bulundu diye akıl almaz işkencelere maruz kaldı. Şimdiki de o hesap. Pir Sultan Abdal kimdir, necidir, ne söylemiştir bilmeden terörist ilan etmişler de, resmini bulunduran suçlu sayılıvermiş. Cehalet hakikaten berbat bir sari hastalık. Memlekete, bilhassa devlet yetkililerine acil şifalar dilerim.

  ... - noelon

  pir sultan'a terörist yakıştırmasını yapmak kimsenin haddi değildir...! pir sultan'a böyle bir yakıştırmayı yapanlar cahildirler, karanlıktırlar, ne yaptığını bilmeyen karanlık dimağlardır... pir sultan anadolu'dur, kardeşlik, barış ve özgürlüktür... aşktır... pir sultan'a dil uzatılmaz... okunur öğrenilir, feyz alınır... pir sultan'a dil uzatanlar anadolu'nun ve üzerinde yaşayan insanların düşmanlarıdır...!

  SENİN HADDİNE Mİ - pispor

  Bir Devrimci olan Pir Sultan Abdal'a terörist demek yada yasaklamak asıl terörist bu yasakları koyan faşist zihniyettir

  vay be abd yi sevenler cumhuriyeti olmuşuz. - demlicay2011

  kimsenin neyi sevip sevmediğine karışmak haddim değil fakat bizde şahsi keyfi davranan o kadar egosu aç insan varki devlete millete zarar vermeye başladı. vali kaymakam savcı hakim polis vekil ve bir sürü müdürcük. sanki memleket onların. diğerleri şaibeli düşman gibi olmuş. kimi kimden kurtardığınız 80 yıldır ortada. gram gelişme yok. öğrenciyken ortaokulda sorulardan birisi: türkiye aşağıdakilerden hangi gruba girer. a- gelişmemiş b- gelişmiş c- gelişmekte olan ülkeler. ben c yi işaretlemiştirm doğru puan almıştım hala c diyorum. hatta c den vazgeçebilirim.

  TERÖRÜST KİME DENİR - hektor62

  Tutuklulu ve mahkumlara her türlü şiddeti uygulayıp bu şekilde baskı kurarak, sindirmeye çalışan cezaevi çetesinin; Dünyada özgürlük ve hak arama mücadelesinin simgesi olan Che'ye terörüst, Anadolumuzun halkçı ozanı Pir Sultanıda terör simgesi kabul etmesi gayet normal :)

  korkun korkun iyidir - fısıltı

  bu zihniyet bize çok ama çok tanıdık. kenan evren döneminde de yasaklı kitaplar vardı. cümlelerden korkanların dönemiydi.o dönemin arta kalanları şimdi heykellerden,kartpostallardan,boncuktan yapılan resimlerden korkuyorlar.farklı zamanlarda aynı ratahsızlığın nükse etmiş olması hastanın doğru ve eksiksiz tedavi görmemiş olmasıyla alakalı. eyüp can'la alakalı kısma gelince hükümet karşıtı birinin yazdıklarını yollamamışlardır herhalde o da şaşırtıcı değil.