Piri Reis Haritası 500 yaşında

Piri Reis Haritası 500 yaşında
Piri Reis Haritası 500 yaşında
İÜ Öğretim Üyesi Düzcü: Piri Reis Haritasında yer alan gerçeklikler ve gizemler, bilim dünyasında şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tartışılmaya devam edecektir.

BOLU - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Levent Düzcü, Piri Reis Haritasında yer alan gerçeklikler ve gizemler, bilim dünyasında şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tartışılmaya devam edeceğini söyledi.

Düzcü, Piri Reis Haritası'nın 500. yıl dönümü ve 2013'ün Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından "Piri Reis Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Piri Reis'in 1513'te Gelibolu'da hazırladığı haritanın bir çok ilginç yanının olduğunu kaydetti.

"Piri Reis Haritasında yer alan gerçeklikler ve gizemler, bilim dünyasında şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tartışılmaya devam edecektir" ifadesini kullanan Düzcü, bu özellikleri dolayısıyla büyük Türk bilgini, coğrafyacısı ve haritacısı olan Piri Reis'in insanlığa çok büyük bir armağan bıraktığını vurguladı.

Bu haritanın ancak günümüz teknolojisi ile hazırlanabileceğini öne süren Düzcü, "Piri Reis haritası, devrinde ve sonraki zamanlarla karşılaştırıldığında doğru bir şekilde çizilmiştir. Bu da Piri Reis'in matematik, coğrafya ve astronomi bilimine sahip olduğunu göstermekte. Bugün bile haritanın keşfedilmeyen yönleri vardır" diye konuştu.

"Harita uzaydan fotoğrafla çekilmiş bir görüntü vermekte" diyen Düzcü, "Ayrıca günümüz haritaları gibi dünyayı yuvarlak değil, geoid ya da jeoid göstermekle doğru bir çizim olduğu anlaşılmakta. Piri Reis haritasının bir başka yönü fotoğraf çekilmiş hissi uyandırması. Örneğin uzaydan çekilmiş fotoğraflarla Piri Reis haritası arasında oldukça benzerlikler bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

"HARİTAYI ÇİZERKEN 20 FARKLI HARİTADAN YARARLANDI”
Piri Reis'in haritayı 29 günde çizdiğini de aktaran Düzcü, "Bu nedenle haritayı seyahat etme amacıyla çizmediği anlaşılmakta. Piri Reis, haritasında çizdiği yerlerden Afrika ve Amerika ile İber yarımadasını gezmemiştir" ifadesini kullandı.

Piri Reis'in haritasını çizerken 20 farklı haritadan yararlandığı anlatan Düzcü, "Ancak bu haritaların hiç biri Piri Reis'in ki kadar bütüncül değildi. Piri Reis'ten önceki bu haritalarda dünya parça parça ele alınmış ve Amerika ise hemen hemen hiç yok. Yapılan araştırmalarda bu 20 haritanın oldukça hatalar kapsadığı anlaşılmakta. Yani Piri Reis bu haritalardan faydalansa da kendisi daha akademik düşünmüş ve hesaplamalar yapmış olmalı ki kendinden önceki haritaların hatalarını tekrarlamamış" dedi. (aa)