Piri Reis ve Haritaları sergisi açıldı

Piri Reis ve Haritaları sergisi açıldı
Piri Reis ve Haritaları sergisi açıldı
UNESCO'nun 2013 yılı kutlama ve anma programına aldığı Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500'üncü yıldönümü etkinlikleri başladı.

Kutlama programı çerçevesinde gerçekleştirilen ilk etkinlik “Piri Reis ve Haritaları” Sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından açıldı.

Bakan Çelik sergide yaptığı konuşmada, "Buradaki sergi bir harita sergisinden çok daha fazlası. Benim çalışmalarda bulunduğum alanlardan bir tanesi strateji tarihi. Strateji tarihiyle ilgili kitaplarda genelde şöyle bir ifade kullanılır; Türklerin ürettiği strateji yada Türk stratejisiyle ilgili geçmişte seyr-ü sefer diye bir kelimenin varlığından yola çıkarak Türklerde askeri strateji vardır ama siyasi stratejiyi karşılayacak bir kelime Osmalıcada kullanılmamıştır denir. Dolayısıyla Türklerde siyasi stratejinin olmadığı sadece askeri stratejinin olduğu, bunun karşılığının daha çok batı dillerinde Kıta Avrupası’nda ortaya çıktığı yönünde bir analiz vardır. Aslın bu çok doğru bir analiz değildir. Sadece bir kelimenin başka bir kelimeyle karşılanmasından yola çıkarak bir sonuca varıyorlar." dedi.

Piri Reis hatıra parası, pulu ve ilk gün zarfı basıldı

Akdeniz’in daha iyi anlaşılması, Akdeniz dünyasının büyük keşifler çağının aha iyi ortaya konulması bakımından da bu büyük denizcinin hatırasını yaşatılmasınını çok önemsedilklerini belirten Bakan Çelik,  şöyle konuştu:

"Dünya haritasını 9 Mart-7 Nisan 1513 tarihleri arasında Gelibolu’da çizdi. Bu sebeple haritanın tamamlandığı 7 Nisan’da Googel portalında Piri Reis’e yer verilmiştir. Buna ilaveten hazırladığımız eserlerle birlikte bunun nasıl okunması gerektiği, bu haritanın nasıl anlaşılması gerektiği konusunda da okuma kılavuzu mahiyetinde bilgiler içeren bir çalışmayı yılbaşında piyasaya sürerek daha kapsamlı bir çalışmaya imza atacağız. Nitekim bu kitap halihazırda tamamlanmak üzeredir."