'Piriştina bursu'nda üç kişiye tutuklama

Ölen İzmir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina adının yaşaması için öğrencilerne verilen burs, dolandırıcıların eline düştüğü için mahkemelik oldu.

İZMİR - Ölen İzmir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina adının yaşaması için öğrencilerne verilen burs, dolandırıcıların eline düştüğü için mahkemelik oldu.
Aralarında belediye görevlileri ve üniversite öğrencilerinin bulunduğu yedi kişi 'suç örgütü kurmak' ve 'nitelikli dolandırıcılık'tan adliyeye sevk edildi. İlk incelemelerde bursu haksız olarak alan 165 öğrenciye soruşturma açıldı. Halen burs alan 16 bin öğrencinin ödemeleri durduruldu. Bugüne kadar bursu alan 40 bin öğrencinin bilgisayar kayıtları da tek tek inceleniyor.
İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaklaşık 20 gün önce ihbar üzerine soruşturma başlattı. Yolsuzluk belirlenince başlatılan operasyonda organizatör konumundaki İ.Ş., burs veren büroda görevli belediye işçisi Y.T. ve üniversite öğrencisi O.C. tutuklandı. Zanlılar bursu alamayacak durumdaki öğrencilerin bilgilerini değiştirmek ve yıllık 900 YTL olan bursun 400 YTL'sini komisyon olarak almakla suçlanıyor.