'Pişkinsüt işi mizah'

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili ANAP'lı Emre Kocaoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt hakkında fezleke hazırlayıp dokunulmazlığının kaldırılmasını istemesini eleştirdi.

İSTANBUL - TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili ANAP'lı Emre Kocaoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt hakkında fezleke hazırlayıp dokunulmazlığının kaldırılmasını istemesini eleştirdi. "Hiçbir savcı işkence iddiasını kovuşturmak varken, işkence iddiasını, insan hakları ihlalini ortaya çıkaran kişiyi kovuşturmaz" diyen Kocaoğlu, suçlamasını şöyle sürdürdü:
Yılmaz'ın sözünü hatırlattı
"O zaman o savcının hukuk diplomasını yırtması lazım. Hiçbir savcı böyle bir şey yapamaz. Ben bunu bir mizah yazısı olarak değerlendiriyorum. Herhalde bir mizah dergisine yazılan yazıyı, fezleke zannederek böyle bir şeyi yayımladılar."
Kocaoğlu, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın, "Savcılar ve yargıçlar mevcut kanunları daha çağa uygun yorumlamak durumundadır" sözlerini hatırlatarak, "Bir başbakan yardımcısının bunu söylediği memlekette, bir savcının mevcut kanunu taş devri kafasıyla yorumlaması düşünülemez. Bu mümkün değil" dedi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Pişkinsüt'ün TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı iken cezaevinde görüştüğü kişilerin kimliğini bildirmeyerek, 'suçun işlenmesinden sonra failine yardım' suçunu işlediği iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılmasını istemişti.