Pişkinsüt'e fezleke

Savcılık, DSP'li Sema Pişkinsüt'ü, 'İşkence imajı yaratmak ve işkence delillerini karartmak'la suçlayarak, dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke yazdı.

ANKARA - Türkiye, 'İşkence çok yaygın' diye raporlar hazırlayan ve karakolda işkence aleti bulan eski İnsan Hakları Komisyonu Başkanı DSP'li Sema Pişkinsüt'ü 'işkence imajı yaratmak ve delillerini karartmak'tan yargılama peşinde.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Pişkinsüt hakkında, hazırladığı işkence raporlarıyla ilgili bilgi ve belgeleri adliyeye bildirmeyerek soruşturma açılmasını engellediği gerekçesiyle fezleke hazırlayıp, dokunulmazlığının kalkmasını istedi. Pişkinsüt, fezlekenin kendisini yıldırmayacağını belirtirken, "Girişim Meclis'e karşıdır" dedi.
Soruşturma açılması istendi
Pişkinsüt'ün başkanlığını yaptığı TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun (İHK) 1998-2000 yıllarını kapsayan ve gözaltında işkence iddialarının konu edildiği raporunun Erzincan ve Erzurum'la ilgili bazı bölümleri Adalet Bakanlığı'nca başsavcılığa gönderilerek soruşturma açılması istendi. Bakanlık, hükümlülerin isimlerinin raporda belirtilmediğine ve komisyondan alınabileceğine işaret etti. Bunun üzerine başsavcılık soruşturma başlattı ve 28 Haziran 2000'de Komisyon Başkanlığı'ndan işkence mağdurlarının isimleri ve bulundukları cezaevlerinin bildirilmesini istedi. Pişkinsüt 15 Eylül'de "Bu çalışmalar toplumsal bir görevdir, adli soruşturma gibi değerlendirilmemeli. Kimliklerinin saklı tutulacağına dair bu kişilere taahhütte bulunulmuştur" yanıtını verdi.
Başsavcılık takipsizlik kararı verdi, ancak Pişkinsüt'ün peşine düştü. Fezlekede, "Tutuklu ve hükümlülerin cezaevleri, isim ve hüviyetlerinin bildirilmemesi suretiyle, 'adli soruşturma konusu bilgi ve belgeyi soruşturma makamına vermemek' suçunun işlendiği sonucuna varılmıştır" denildi. Pişkinsüt'ün, 'Suç delillerini yok etmek' başlıklı ve 'Suçun işlenmesinden sonra failine yardım' hükmünü içeren 296. maddesine muhalefet suçundan yargılanabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması istendi.
Pişkinsüt: Siyasal bir karar
DSP kongresinde genel başkan adayı olan Pişkinsüt, "Bu girişim Türkiye'ye hiçbir şey kazandırmaz, ama çok şey kaybettirir" uyarısı yaptı. Pişkinsüt, raporların üzerinden 1.5 yıl geçtikten sonra bu gelişmelerin yaşanmasını 'siyasi nedenlere' bağladı. Pişkinsüt, "Biz sadece işkence görenleri değil işkenceyi yaptırmakla yükümlü kişileri de ele vermedik" dedi.