Piste yaklaşmışken yerde üç parça...

Piste yaklaşmışken yerde üç parça...
Piste yaklaşmışken yerde üç parça...

Boeing 737-800 tipi THYuçağı, Amsterdam?ın Schiphol Havalimanı?na yaklaşık 500 metre kalmışken bir anda toprak zemine oturdu. Uçağın infilak etmemesi ve çevredeki evlere varmadan durması, faciayı önledi. FOTOĞRAF: AFP

İstanbul-Amsterdam seferini yapan THY?uçağı, inişe hazırlanırken birden alçalarak havalimanı ile otoyol arasındaki toprak zemine düştü. 'Tekirdağ'ın üçe bölündüğü kazada dokuz kişi öldü. Ayrılan yerlerdeki yolcular dışarı fırlarken, hasar görmeyen bölümlerde oturanlar kurtuldu. Altı yaralının durumu ağır. SHGM: Üç pilot öldü

AMSTERDAM - Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Amsterdam seferini yapan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı ‘Tekirdağ’, iniş için piste yaklaşmışken tarlaya çakıldı. Üçe bölünen uçakta dokuz kişi öldü, altısı çok ağır durumda 84 kişi yaralandı. 127 yolcu ve yedi mürettebatın olduğu uçak, otoyolu kılpayı geçtikten sonra yerleşim yerlerine çok kısa mesafede yere otururken, sefer sırasında yakıtının bitmiş olması da olası bir patlamayı ve facianın daha da büyümesini önledi. 

İnişe kadar normaldi
Türk Hava Yolları’na ait uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan dün sabah saat 08.20’de 134 kişiyle havalandı. Görgü tanıklarının anlatımına göre yolculuk sırasında, iniş anına kadar herhangi olumsuz bir durum yaşanmadı. Ancak Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan, pilotlar Olcay Özgür ve Murat Sezer yönetimindeki uçak, saat 11.50’de Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı’na iniş için alçalırken, henüz bilinmeyen nedenle sorun çıktı ve havalimanına ulaşamadı. Uçak, havalimanına yaklaşık 500 metre kala toprak zemine düştü.
Kaza sırasında üç parçaya bölünen uçaktaki yolcular daha ne olduğunu anlayamadan bir kısmı ayrılan bölümlerden dışarı fırladı. Hasar görmeyen kısımlarda oturan şanslı yolcular ise ayrılan kuyruk bölümünden kendi imkânlarıyla dışarı çıktı.
Schiphol Havalimanı’nden hemen kaza yerine ulaşan kurtarma ekipleri, kabin ekibine yardım ederek yolcuları tahliye etti. Durumu ağır olan yaralılar helikopterle, diğer yaralılar da ambulanslarla hastanelere ulaştırıldı. Türkiye, tele-vizyon ekranlarından kazada ölü yaralı olup olmadığı konusuna kilitlenmişken, gün boyu çelişkili açıklamalar geldi. Türk yetkililerin ‘ölü, yok’ açıklamasıyla rahat nefes alan yolcu yakınları, daha sonra Hollanda televizyonundan gelen acı haberlerle yıkıldı. 

SHGM açıkladı bile!
Hollandalı resmi yetkililer, uçakta üçü mürettebat, altısı yolcu dokuz kişinin öldüğünü, 84 kişinin yaralandığını, altı kişinin durumunun çok ağır olduğunu duyurdu. Yetkililer, ölenlerin kimliklerini ise ailelerin cesetleri teşhis etmesini bekledikleri için açıklamadı.  Ancak?Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü akşam saatlerinde ölen dokuz kişiden üçünün pilotlar olduğunu duyurdu.
Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar, “Uçakta 72 Türk, 32 Hollanda vatandaşı vardı” dedi.  

Karakutular bulundu
Hollandalı yetkililer kazanın ardından Schiphol Havalimanı’nda art arta toplantı yaparak basına bilgi verdi. Yetkililer kazada yaralanan 84 kişinin 11 farklı hastaneye sevk edildiğini söyledi. Verilen bilgiye göre tedavi altındaki altı kişinin durumu kritik, 25 kişi de ağır yaralı. Yetkililer, uçağın karakutularının bulunduğunu da açıkladı.
Bu arada Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili, uçakta Boeing çalışanı olan en az dört Amerikalı’nın olduğunu söyledi.
SHGM açıklamasına göre, THY uçağının Amsterdam’da yaptığı kazayla ilgili olarak meteorolojik şartlarda herhangi bir olumsuzluk, teknik olarak uçakta ve piste yaklaşımında herhangi bir problem bulunmuyordu.  

Yolcu ve mürettebat listesi

Uçakta bulunan yolcu ve mürettebatın isimleri şöyle:
Hasan Tahsin Arısan (Pilot), Olgay Özgür (Pilot), Murat Sezer, Figen Eren, Perihan Özden, Ulvi Murat Eskin, Yasemin Vural.
Yolcular: Feriha Cebi, Erol Zafer Akbaş, Lucio Basso, Kenan Öztürk, Frederick Gimpel, Gerarda Gimpelve, Hasan Hüseyin Sümer, Mustafa Mermer, Selçuk Arda, Mehmet Gözükara, Soyadı İdris olan bir yolcu, Samiye Albostan, Büşra Albostan, Erdem Recep Albostan, Atanaz Stilijan, Lucia Geijtema, Jakabuz Shinkel, Leentje Vanherbe, Marinus Vansipron, Ronalda Redford, George Anichukw, İlhan Gücüyene, Muhsin Cesur, Kenan Demir, Bora İnan, Soyadı Mutlucan olan bir yolcu, Kamile Banu Özcan, soyadı Vanderhal olan bir yolcu, Soyadı Deknecht olan bir yolcu, soyadı Chamrduk olan bir yolcu, Volkan Dasasan, Cem Mert, Kerem Uzel, Ahmet Peynirci, Vedat Demir, Ahmet Sen, Gülsen Yıldırım, Yavuz Yıldırım, Gökmen Yıldırım. (Radikal)