Pitbull beslemek pahalıya patladı

Pitbull beslemek pahalıya patladı
Pitbull beslemek pahalıya patladı

Melika Sultan köpeklerin saldırısına uğrayan çocuklardan biri.

Üç travestinin güvenlik gerekçesiyle aldığı Pitbull cinsi üç köpek İzmir Güzeltepe'de şikayet konusu oldu. Tarım İl Müdürlüğü köpek başına 100 YTL ceza kesti, üç pitbul barınağa gidecek

 

Bahri KARATAŞ

 

İZMİR - Güzelbahçe ilçesinde, Türkiye'de yetiştirilmesi ve üretimi yasaklanan ve hakkında yüzlerce şikayet bulunan pitbull cinsi köpekleri besledikleri iddia edilen travesti E.Ö., A.E. ve D.G.'ye, Tarım İl Müdürlüğü tarafından toplam 3 bin YTL para cezası kesildi, ayrıca hayvanların barınağa alınmasına karar verildi.

 

MAHALLE TEDİRGİNDİ

İzmir Güzelbahçe'de 742'nci Sokak'ta oturanların, bir evde beslenen pitbull cinsi 3 köpek yüzünden 2 yıldır yaşadıkları tedirginlik sona erdi. İddaya göre geçen mayıs ayında sahipleri travesti E.Ö., A.E. ve D.G. tarafından serbest bırakılan üç köpek, sokakta oyun oynayan 20'ye yakın çocukların üzerine doğru koşmaya başladı. Çocuklar evlerine kaçarken, küçük bir çocuk üç köpekle başbaşa kaldı. Bu sırada saldırgan köpekler, çocuğa zarar vermeden onun gözleri önünde, dört yavrusu bulunan ‘Arap’ isimli sokak köpeğine saldırdı. Anne köpeği parçalayan Pitbull'lar, sahipleri tarafından evlerine alındı.

 

30'UN ÜZERİNDE DİLEKÇE

İki yılda polise 30'un üzerinde şikayet dilekçesi veren ve çocuklarını bu yüzden artık sokağa bırakamaz hale geldiklerini belirten mahalle sakinleri Şinasi Çayırpınar, Lütfi Çalışkan ile olay günü aynı sokaktaki bir yakınına misafirliğe giden avukat Yasemin İnceoğlu, soluğu karakolda aldı. Pitbull köpekleri besleyenlerden şikayetçi olan Çayırpınar, Çalışkan ve İnceoğlu, anne köpeğin o sırada sokakta olmasının küçük çocuğu olası bir ölümden kurtardığını söyledi. Sokak sakinleri da polisin, köpek sahiplerine insanlara saldırmadığı sürece işlem yapamamasından yakındı.

 

BARINAĞA VERİLECEK

Sokakta oturanların şikayetçi olduğu, üç katlı evde oturan travestiler E.Ö., A.E. ve D.G. ise köpekleri güvenliklerini sağlamak için beslediklerini öne sürdü. Travestiler, köpeklerini kimseye zarar vermediğini söyleyerek beslemeyi sürdürdü. Bu olayın ardından şikayetleri değerlendiren Tarım İl Müdürlüğü, köpeklerin sahiplerine, hayvan başına bin YTL'den 3 bin YTL para cezası kesti, ayrıca Güzelbahçe Kaymakamlığı'na gönderilen yazıda bu evde beslenen Pitbull köpeklerin barınağa alınması istendi. Kaymakamlık, İl Tarım Müdürlüğü'nden gelen yazı üzerine komisyon oluşturacak. Köpekler, polis gözetiminde evden alınıp barınağa götürülecek.

 

ÜRETİMİ VE SATIŞI YASAK

Türkiye'de 2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14'üncü maddesine göre, Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlikeli köpekleri üretmek, sahiplendirmek, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasak. Ancak, bu maddeye rağmen başıboşluk devam ediyor. Pitbull köpeklerin yanlış insanların elinde üretilip satılmasına devam ediliyor. (dha)