Pitbull saldırısına Türk usulü çözüm

Fatih'te sahibinin elinden kurtularak bir köpeğe saldıran pitbull, üzerine sıcak su dökülerek engellendi. Uzmanlara göre, pitbull çenesini kilitledikten sonra ayırmak mümkün değil.

İSTANBUL - Fatih'te sahibinin elinden kurtularak bir köpeğe saldıran pitbull, üzerine sıcak su dökülerek engellendi. Uzmanlara göre, pitbull çenesini kilitledikten sonra ayırmak mümkün değil. Çözümse 'pitbull'un tasmasını kuvvetli birinin tutması'.
Haseki Tramvay Durağı karşısında pitbull cinsi köpek, bir anda sahibinin elinden kurtularak başka bir köpeğe saldırdı. Köpeği boğazından ısırarak boğmak isteyen pitbull'u önce sahibi boynundaki tasmayı çekerek engellemeye çalıştı. Sahibinin tüm uğraşlarına karşın köpeğin boğazını bırakmayan pitbull'a önce vatandaşlar taş attı. Taşlara aldırmayan pitbull'a, bu kez sopalarla vuruldu. Bu da çare olmayınca pitbull'un üzerine önce soğuk, sonra sıcak su atıldı. Sıcak sudan etkilenen pitbull, köpeğin boğazını bıraktı ve sahibi tarafından olay yerinden götürüldü. Diğer köpekse ara sokaklara kaçtı.
'Tasmayı güçlü biri tutmalı'
Şiddet içermeyen metotlar uygulayarak köpek eğitmeni yetiştiren Stardogs Pozitif Training isimli akademinin sahibi Mehveş İpek, çok kuvvetli bir hayvan olan pitbull'a karşı, hayvan çenesini kilitledikten sonra, müdahale amacıyla yapılabilecek fazla bir şey olmadığını söyledi. İpek, "Saldırgan hale gelen köpek çok tehlikelidir, eğer köpek eğitilmemişse, sahibinin onu başka insan ve köpeklerin gezebileceği yerlerde gezdirmemesi, tasmasının gücü yetmeyen kişilerce tutulmaması lazım" dedi.
İpek, pitbull'un birine saldırması durumunda taş atılmasının, sopayla vurulmasının ileride köpeği daha saldırgan yapabileceğini belirtti. (Radikal, aa)