Pitbull'a karşı kampanya

İsviçre'de 6 yaşındaki Türk çocuğu Süleyman Yıldırım'ın üç Pitbull tarafından öldürülmesinin ardından, köpeklerle ilgili yasal düzenlemelerin gözden geçirilmesine karar verildi.

CENEVRE/BURDUR - İsviçre'de 6 yaşındaki Türk çocuğu Süleyman Yıldırım'ın üç Pitbull tarafından öldürülmesinin ardından, köpeklerle ilgili yasal düzenlemelerin gözden geçirilmesine karar verildi.
Muhabirleri Süleyman'ın cenazesiyle birlikte Türkiye'ye gelen Blick gazetesi de bitbull köpeklerin yasaklanması için büyük bir kampanya başlattı. İsviçre Ekonomi Bakanı Joseph Deiss, köpek yasasının gözden geçirilmesi için tüm güçleriyle çalışacaklarını vurguladı. Yeni yasanın 2006 başlarında çıkarılması bekleniyor.
Süleyman'ın cenazesi dün Zürih Havaalanı'ndan yaklaşık 100 akrabası ve yakını tarafından Türkiye'ye uğurlanırken, dramatik sahneler yaşandı. Cenaze THY'nin tarifeli seferiyle önce Zürih'ten İstanbul'a ardından da Antalya'ya götürüldü.
Zürih kenti yakınlarında Oberglatt kasabasında yaşayan Süleyman'ın kreş arkadaşları ise, olayın yaşandığı yerde dün mumlar yakarak yas tutuyor. Süleyman'ın ölümü, Burdur'un Gölhisar ilçesine bağlı Çamköy'de yaşayan dedesi Süleyman ile ninesi Dudu Yıldırım'ı tarifsiz acıya boğdu.
Kurtarma mücadelesi
İsviçrelilere teşekkür eden dede Yıldırım, olayı şöyle anlattı: "Köpeklerin sahibi otomobille okulun yanındaki yeşil alana gelmiş. Otomobilin kapılarını açınca beş köpek birden fırlamış. Köpekler civardaki çocuklara saldırmış. Öğretmenlerden biri torunumu kollarının arasına alıp saldırıdan kurtarmaya çalışmış. Ama Süleyman paniğe kapılıp öğretmenin kollarından sıyrılıp kaçmak istemiş. Üç köpek de ona saldırıp parçalamış. Torunumu hastaneye götürmek için üç helikopter birden gelmiş. İsviçre polisi, civarda başıboş dolaşan köpeklerden bazılarını helikopter ile havadan müdahale ederek öldürmüş."
İsviçre polisinin ilk araştırmasına göre, iğneyle öldürülen köpeklerin sahibi olan İtalyan çift, köpek ticaretiyle uğraşıyor. İsviçre'nin Oberglatt kasabasına da köpekleri pazarlamak için geldiği belirlendi.
Baba Bekir Yıldırım, "Bizim de bir bilgimiz yok. Her şey poliste, bize bir açıklama yapılmadı. İnşallah bu sonuncusu olur. Kasıt yok, ihmal var. Zaten İtalyan bir ailenin köpekleriymiş. Mobilya taşırken köpekler evden kaçıyor ve ilk benim çocuğumu görüp saldırıyorlar. Dava açılacak" dedi. Avukat Susanne Steinhauser da, pitbulların İtalyan sahipleri hakkında dikkatsizlik ve tedbirsizlikle ölüme sebebiyet vermekten dava açılacağını söyledi.
St. Bernard'lara yasak gelmişti
Pitbullara getirilmesi beklenen yasak İsviçre'de bir ilk olmayacak. Daha önce St. Bernard ve berjer cinsi köpekler, iki saldırı üzerine İsivçre'de toplum içinde yasaklanmıştı. Aynı yasak, pitbullar için de gündeme getirilmiş ama onaylanmamıştı.