'Piyango vurmayan' işsiz öğretmenler açlık grevinde

'Piyango vurmayan' işsiz öğretmenler açlık grevinde
'Piyango vurmayan' işsiz öğretmenler açlık grevinde

Çeşitli illerden gelip Ankara?da buluşan bir grup öğretmen adayı, atamalarının yapılmamasını protesto için açlık grevine başladı. FOTOĞRAF: ÇİĞDEM DEMİRTÜRK / AA

ANKARA - KPSS puanlarının yetersizliği nedeniyle atanamayan bir grup öğretmen adayı, Ankara’da çadır kurarak, 7 Ağustos’a kadar sürecek açlık grevine başladı.
Yıllardır atamaları gerçekleşmediği için açlık grevi düzenlemeye karar veren, çeşitli illerden öğretmen adayları Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Burada çadır kuran adaylar, çadırın arka bölümüne ‘Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’ pankartı astı. Ellerinde, ‘Nimet Abla, piyango bize ne zaman vuracak?’, ‘Hakkımızı aramaya Iğdır’a mı gidelim?’, ‘Milli Eleme Bakanlığı’, ‘Çöp toplayıcısı, inşaat işçisi, diplomalı işsiz değil öğretmen olmak istiyoruz’ yazılı dövizler taşıyan işsiz öğretmenler basın açıklaması yaptı.
Açıklamada, atama bekleyen KPSS mağduru binlerce öğretmen adayı bulunduğu belirtilerek şöylel denildi.
“Şimdiye kadar öğretmenlere yapılan ve adeta bir zulüm halini alan öğretmen atamaları burada bulunan öğretmenleri artık bir iç hukukun ve klasik eylem tarzının dışında bir eylem yapmaya zorlamıştır. Devletin bu uygulamaları, ilgisiz, sorumsuz tavırları bizleri zaten bozulan sağlığımızdan tamamen vazgeçirterek üç günlük açlık grevine itmiştir. Bu ülkede öğretmenler de açlık grevi yapmaya başladı. İçinde bulunduğumuz bu durum öğretmenleri yıllardır adeta köle gibi gören bir zihniyetin ürünüdür. Bu zihniyet ki öğretmenlik hevesimizi, idealistliğimizi bitirmek için elinden gelen çabayı göstermiştir.”
Sendikalar, Türkiye’de öğretmen açığının 400 bin civarında olduğunu ileri sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı da öğretmen açığını 140 bin olarak açıklamıştı.
Grevci işsiz öğretmenler 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında 200 bin öğretmen atanmasını istiyor. (Radikal)


    ETİKETLER:

    KPSS