PKK A-4'ü Kuzey Irak'tan getiriyor

PKK tarafından kullanılan A-4 tipi patlayıcılar, Türkiye'ye Kuzey Irak'tan sokuluyor. Yakın geçmişte Muğla, Van, İzmir, Ağrı ve Şırnak'taki operasyonlarda çeşitli miktarlarda A-4 patlayıcı ele geçirildi.

ANKARA - PKK tarafından kullanılan A-4 tipi patlayıcılar, Türkiye'ye Kuzey Irak'tan sokuluyor. Yakın geçmişte Muğla, Van, İzmir, Ağrı ve Şırnak'taki operasyonlarda çeşitli miktarlarda A-4 patlayıcı ele geçirildi.
A-4 patlayıcıların askeri amaçlarla kullanmak üzere üretildiği, ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından tonlarcasının Irak'a nakledildiği ve Irak'taki otorite boşluğu nedeniyle tonlarca Portekiz menşeli A-4'ün Irak'taki terör örgütlerinin eline geçtiği biliniyor. Bombaların önemli bir bölümü Irak'taki direnişçilerin elinde bulunuyor ve ABD ordusuyla işbirliği yapan Iraklı gruplara yönelik kanlı eylemlerde kullanılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü raporlarında, A-4 ve C-4 tipi plastik patlayıcıların 1 tonunun Türkiye'ye sokulmak istendiğine ilişkin bilgiler yer almıştı. Kirli beyaz renkte, macun kıvamında ve kokusuz bir madde olan A-4 patlayıcı, patladığında 3000 derece sıcaklık veriyor ve büyük basınç meydana getiriyor. A-4, TNT ve C-4 ile birlikte güçlü plastik patlayıcılar arasında yer alıyor.
En son İzmir mitingi öncesi saldırı oldu
Bu yıl PKK'nın gerçekleştirdiği bazı saldırılar şunlar:
* 26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'de emekli askerlerin oturduğu Oyak Sitesi'ndeki kapıcı dairesine yapılan baskında, 9 kilo 250 gram A-4 tipi plastik patlayıcı ile 10 elektrikli fünye ele geçirildi.
*1 Nisan 2006'da İstanbul'da Kocamustafapaşa'da bir çöp bidonuna konulan bombanın patlamasıyla meydana gelen olayda bir kişi öldü, yedi kişi yaralandı.
* Konya Emniyeti'nin takip ettiği bir bombacı, yakalanacağını anlayınca, elindeki bombayı ilçe emniyet müdürlüğünün bahçesine atarak polise sığındı. PKK'nın bombacısı S.T.'nin Konya'nın en yoğun bölgesi Zafer Meydanı'nda eylem yapmak istediği belirlendi.
* İzmir'deki Cumhuriyet mitinginden bir gün önce, 12 Mayıs 2007'de İzmir Bornova'da pazaryerine bombalı saldırı düzenlendii, bir kişi öldü 15 kişi yaralandı.