PKK, ABD ile temasta: Çatışmaların bitmesi için arabulucu olun

PKK, ABD ile temasta: Çatışmaların bitmesi için arabulucu olun
PKK, ABD ile temasta: Çatışmaların bitmesi için arabulucu olun
PKK liderlerinden Cemil Bayık, ABD ile dolaylı kanallar aracılığıyla temasa geçtiklerini ve Türkiye ile çatışmaların bitirilmesi için arabuluculuk istediklerini açıkladı.

RADİKAL - İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi, PKK liderlerinden Cemil Bayık'la yaptığı röportajdan PKK'nın ABD ile dolaylı kanallar aracılığıyla temasa geçtiğini aktarıyor. Haberde Bayık'ın, "Mesajlar gidip geliyor, toplantılar yapılıyor, mektuplaşmalar var ve bu ilişkinin gelişmesi de olası" sözlerine yer veriliyor.

'PKK Türkiye'yle çatışmaları bitirmek için ABD'yle gizlice görüşüyor' başlığını taşıyan haberde, PKK'nın ABD'nin arabuluculuğuna sıcak baktığı da aktarılıyor.

Haberde Bayık'ın şu sözleri yer alıyor:

"ABD'nin Türkiye ile aramızda arabuluculuk yapması gerektiği çağrımı yineliyorum. Bize bir garanti verirlerse üzerimize düşen rolü yerine getiririz. Ancak bir garanti verilmezse tek taraflı adım da atamayız."

Ankara ve PKK arasındaki çatışmaların yeniden başlamasıyla birlikte Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelenin daha da zor bir hale geldiği ifade edilen haberde bugüne kadar IŞİD'e karşı en etkin güçlerden birisinin Kürtler olduğu belirtiliyor.

'ABD DEVREYE GİREBİLİR'

Türkiye'nin hava harekatları ile PKK'nın saldırıları konusunda ise 'Çatışmaların sonlandırılmasında ABD'nin rol üstlenebileceği konusunun gün yüzüne çıkmış olduğu' vurgusu yapılıyor.

Cemil Bayık'ın, "ABD araya girme konusunda iyi bir fırsat yakaladı" sözlerine de yer verilen haberde, PKK liderinin gerilimin tırmanması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı suçladığı da belirtiliyor.

Bayık'ın, "Erdoğan Türkiye'deki krizi derinleştiriyor ama aynı zamanda Ortadoğu'daki krizi de derinleştiriyor" sözlerinin de yer aldığı haberde, Erdoğan'a iç siyaseti gözeterek hareket ettiği eleştirilerinin yöneltildiği de hatırlatılıyor.

Haber, PKK liderlerinden Cemil Bayık'ın ABD'ye yönelik sözleriyle sonlanıyor:

"Eğer ABD Türkiye'nin politikalarını desteklemeye devam ederse Kürtleri kaybetmesi olası. Eğer ABD Kürtleri kaybederse, IŞİD'i yenilgiye uğratması da zorlaşır."

'BİRİNCİL TEHDİT IŞİD'

Röportajla bağlantılı olarak gazetede kaleme alınan başyazılardan birisinde ise Suriye'deki istikrarsızlığın tüm bölgeyi etkilediği ve ortaya çıkan en büyük tehdidin de IŞİD olduğu kaydediliyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

"20'den fazla ülke IŞİD karşıtı koalisyona farklı düzeylerde desteğini açıkladı. Kürtler ise uluslararası kamuoyu tarafından kabul gören IŞİD'le mücadelerinin bir sonucunun da ulus olarak tanınmak olması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu talep başta Türkiye olmak üzere Kürt azınlıklar barındıran bölge ülkeleri için kabul edilebilir bir durum değil.

"Kürtlerin sorunu terörist kolları PKK'nın Türkiye'de saldırılar düzenlemeye devam etmesi. Şimdi Türkiye'nin hem ülkenin doğusundaki hem de Irak'taki bölgeleri bombalama operasyonlarını durdurması için Washington'a bakıyorlar.

"Ancak bölge için birincil tehdidin IŞİD olduğu unutulmamalı. Bölgedeki aktörlerin farklılıklarını bir kenara bırakıp tüm dikkatlerini IŞİD'in yenilgiye uğratılmasına çevirmesi gerekiyor." (BBC Türkçe)


  http://www.radikal.com.tr/141660014166001

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Nerden bakarsanız bakın, bu işin başından beri adamların tavrından cahillik, aymazlık, köksüzlük, şımarıklık ve düzeysizlik akıyor: 1- Adam Amerikan arabuluculuğunun tarafı olarak kendini ciddiye almak istiyor, gece rüyasında Cenevre'de, ortasında Türk, Amerikan ve KCK bayraklarının bulunduğu bir masaya oturduğunu görüyor. 2- IŞİD'i de işin içine katmayı ihmal etmiyor: bakın beyler hep beraber medeniyetin ve laikliğin tarafındayız di mi? 3- ABD'yi Kürtleri kaybetmekle uyarıyor... Kendinin bütün Batı'da terör örgütü olarak tanındığını es geçiyor. Toplantılarda, kendisinden en çok örnek verilen terör örgütü olduğunu bilmiyor. Batı'nın kendisini kaybetmemek için Türklerle arayı bozacağının rüyasını görüyor (yok, Batılılar Türkleri çok sevdiğinden değil, kendilerinin kimse ile ara bozmaya değer olmadıkarından). Amerikan arabuluculuğunu kanatlanmak ve terfi etmek için kullanak istiyor. Türkiye'ye nanik yapmak istiyor, kendi ülkesinde batılıların mihmandarlığına soyunmuş her üçüncü dünyalı gibi. PKK askeri zafer kazanmak istemiyor, sadece ciddiye alınmak istiyor. Ateşkes de ateş kesmek için değildi, ateşkes yapabilen bir adam olduğunu akşam kahvede arkadaşlara anlatmak içindi. PKK'nın psikolojisini iyi anlayın: Kuzguncuk'ta çekilen Türk pembe dizileri gibi o, Habur'da çekilmiş bir Kürt pembe dizisidir. Hep derim ya, savaş bile yapamadığınız bir tarafla barış yapamazsınız. Bu adamlarla hiç bir şey yapamazsınız. Çekeceksiniz. Bu sorunun bir çözümü yok.