PKK ağaç kesen işçileri ölümle tehdit etti

Mayınlı saldırıda yaralanan er şehit oldu

ANTALYA/MARDİN - Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde üç gün önce mayına basarak yaralanan er Yusuf Polat, tedavi gördüğü hastanede dün öldü. Er Yusuf Polat’ın şehit olması, Antalya’nın Kaş ilçesi Kasaba beldesini yasa boğdu. Ailesinin tek erkek çocuğu olan Polat bugün memleketinde toprağa verilecek.
Mayınlı saldırılarsa dün de hız kesmedi. Biri işçi ve bir asker yaralandı. Mardin’in Midyat ile Nusaybin ilçeleri arasında Bagok Dağı’ndaki ormanlık alanda, PKK’lıların ağaçların arasına gizledikleri mayının patlaması sonucu ağaç kesen işçilerden biri hafif yaralandı. Ormanda izinli olarak ağaç kestikleri öğrenilen ekip yaralı işçi ve kestikleri ağaçlarla Midyat’a dönerken bu kez yolları PKK’lılarca kesildi. 

İki kamyonu yaktılar

PKK’lılar kamyon sürücüleri ve köylüleri araçtan indirdikten sonra odun yüklü araçları ateşe verdi. İki şoför ve altı işçiyi üzerlerinde sadece iç çamaşırı kalana kadar soyan PKK’lılar bir daha ağaç kesmemelerini, aksi halde onları öldürüleceklerini söyleyerek ayrıldı. Ekip 5 kilometre ötedeki karakola ulaşınca güvenlik güçleri operasyon başlattı. Kaçan teröristlerin araziye döşediği mayının patlaması sonucu bir asker yaralandı. Bölgede basma düzenekli 50 gram plastik patlayıcı ile bir el bombası kullanılarak hazırlanmış patlayıcı madde düzeneği bulunarak imha edildi.
Şoför S.E, PKK’lıların “Siz bizim yatak ve yorganlarımızı kesiyorsunuz. Kaç kezdir uyarıyoruz ama gelmeye devam ediyorsunuz. Bu kez canınızı bağışlıyoruz. Bir daha gelmeniz halinde sizleri öldüreceğiz” dediğini söyledi.
S.E., “İlk kez böyle bir durumla karşılaştım. Artık ağaç kesmek için gitmeyeceğim. Araçlarımız yakıldı ve üzerimde işçilere ödenmek üzere olan 2 bin lira vardı. O da alındı” dedi. (dha)