PKK: Ankara 15 Ekim'e kadar adım atmazsa ateşkes bozulacak

PKK: Ankara 15 Ekim'e kadar adım atmazsa ateşkes bozulacak
PKK: Ankara 15 Ekim'e kadar adım atmazsa ateşkes bozulacak
PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Sabri Ok, Abdullah Öcalan'ın, "hükümetin 15 Ekim'e kadar adım atmaması halinde ateşkesin bozulacağını" söylediğini açıkladı.

KCK üst düzey yöneticilerinden Sabri Ok, Deutsche Welle İngilizce servisince yayımlanan mülakatında, çözüm sürecinin halen ikinci aşamasında olması gerekirken, bu yönde elde tutulur bir hareketi görmediklerini belirtti. Ok, Türkiye ’den çekilen PKK ’lılara ilişkin olarak da “Son grup, birkaç gün önce 56 gün yürüdükten sonra Dersim’den geldi. Her tabur, bu dağlara varıncaya dek sürekli insansız hava araçlarınca izlendi.” şeklinde konuştu. Ok, ikinci aşamasında olması gereken çözüm sürecinde elle tutulur bir hareketi görmediklerini iddia etti.

Sabri Ok, Ankara ’nın ayrıca “Kürt topraklarında askeri varlığını arttırdığını ve barajları inşa etmesini sürdürdüğünü” de söylediği mülakat sırasında “KCK ne kadar daha beklemeye hazır?” sorusuna, “Sabrımızın bir sınırı var ve az zamanı var. Biz üzerinde mutabık kalınan her adımı atmış bulunuyoruz. Ancak sürecin sonu gelmezse, bu bizden kaynaklanmayacak” karşılığını verdi.

LİDERİMİZİN SAĞLIĞI KIRILGAN
"Liderimiz Ankara 15 Ekim’e kadar adım atmazsa ateşkes bozulacağını söyledi” diyen Ok, neden az zaman kaldığını söylediğini anlatırken, "Çünkü liderimizin sağlığı kırılgan ve defalarca bağımsız bir sağlık komisyonun kendisini ziyaret etmesini talep etti” dedi ve "bu konuda çok hassas” olduklarını ekledi.

"SON GRUP 56 GÜN YÜRÜDÜ"
"Şimdiye kadar kaç savaşçı çekildi?” sorusunu yanıtlarken “Biz meseleye sayı olarak bakmıyoruz” diyen Ok, bir karar aldıklarını ve bu kararı yerine getirdiklerini belirterek “Son grup, birkaç gün önce 56 gün yürüdükten sonra Dersim’den geldi. Her tabur, bu dağlara varıncaya dek sürekli insansız hava araçlarınca izlendi" dedi. Ok, Türkiye’den çekilen PKK’lıların Suriye’ye geçtiği iddialarının anımsatılması üzerine de “Tüm savaşçılar Kandil Dağları’nda” dedi.

Suriye’deki Kürtlerin “ne muhalefet ne de rejimin yanında yer aldığı”na dikkat çekilerek bu “üçüncü yolun gerçekçi olup olmadığı” yönündeki sorunun karşısında, “Biz bu üçüncü çizgiyi ütopik gibi değil, bir gerçek olarak görüyoruz. Bu mücadele çizgisinin de gözde görülür sonuçları var” yanıtını veren Ok, Kürtlerin topraklarının da “kendi kendini yönetme hakkının olduğunu” söyledikten sonra şöyle devam etti:

“Son günlerde Ankara’nın desteklediği İslamcı gruplar ile yoğun çatışmalar oldu çünkü Türkiye, Suriye’de herhangi bir Kürt oluşumu istemiyor. Bizim halkımız, Aleviler, Ermeniler vesaire, topluluklar arasında kardeşlik ve El Nusra gibi gruplardan kurtulmak için yemin etmiş durumda. Türkiye, Suriyeli Kürtleri düşman bir komşu olarak görmemelidir.”


  http://www.radikal.com.tr/114347311434734

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mücadele artık başka platformlarda - aslankaplan

  Burda en büyük problem AKP'nin gerekli adımları atmayı geçtim, bu konuda umut bile vermemesidir. Ancak kürtlerin haklı mücadelesinde umut verici birçok gelişme de (geçmişe nazaran) olmaktadır. Lice'de katledilen genç için "tuzu kuru" insanların sokaklara dökülmesi, CHP'nin eskiden "Kürt sorunu" olmadığını savunur iken artık çok kapsamlı (gecikmiş ama içerik olarak iyi) bir Kürt raporu hazırlaması, vb. bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu yüzden PKK da artık sahneden çekilmeye alışmalı, çünkü çok değerli birçok siyasetçi ve daha da önemlisi halk artık bu mücadelede Kürtlerin sesini duyurabiliyor ve haklı mücadelelerine destek oluyor. Yeterli mi? Henüz değil ama her türlü şiddetten iyidir.

  Keyfiniz bilir - brotherlouie

  ABD ve AKP ye sırtınızı dayayarak efelenmek kolay yiğidim. Madem sizler birer özgürlük savaşçısısınız o halde bu admaların neden taşeronluğunu yapıyorsunuz? Yiğitlik bu mudur? Daima yanlış yerde durdunuz ve bunun bedelini ödeyeceksiniz.

  ejderha - isakent

  yahu şu pkk lılar çok enteresan sabah erken kalkan gazetelere demeç veriyor şimdi bu arkadaş kim nereden çıktı bdp Demirtaşa yazık kimse ciddi ye almıyor çoluk çocuk bile dinlemiyot sağda solda tiyaro oynuyorlar pkk garipleşti 100 başlı ejderha gibi gerilla çekilmişmiş hükümete adım at diyor merak etme hükümet kimin çıkıp çıkmadığını isim isim biliyor sizin dayatmalarınızada pabuç bırakmaz

  Savasta israr kesin kaybetirir - Ari Zerdüst

  Aslinda genel dünya yine ortadogudaki gelismelere bakilirsa Türkiyenin Kürtlerle var olan sorunu cözmek zorunda.PKK'nin su ana kadar yaratigi imkanlar hayati önemde ve tek tarafli gelisti.Türkiye henüz somut bir adim atmis degil.Gerci bazilari imrali görüsmeleri yine bazi KCK tutuklularini serbest birakmasini atilmis adim olarak görmekte.Adimda olsa gelisme saglanamiyorsa bir anlami olmaz.Halklarin istemi savas bitmeli,baris saglanmali ve Kürtlerin inkar edilen haklari tümüyle anayasa güvencesine alinmalidir.Iste bu noktada AKP hala savasta israr ediyor.Cünkü atilmasi gereken adimi atmiyor.Daha cok iktidar kaygisini ön planda tutarak hareket ediyor.PKK nin yada Kürtlerin böyle bir kaygisi yok.Rahatirlar, yeter ki,sorunlar diyalok yoluyla cözülsün istiyorlar.AKP iktidar kaygisini bir kenara birakiip bu cografyada yasayan halklarin cikarini esas almali.Bence AKP bu konuda samimi olursa CHP bile(ulusalcilar haric) destek verecektir.Bu ülkeyi gercek anlamda sevenler Kürtlerle baris icinde yasamak istiyenler oldugu unutulmamali.CHP de kendini cumhuriyetin sahibi gibi görmekten vaz gecmeli.Cumhuriyet demokratiklesirse bu sadece chp nin degil herkesin olmus olur.Ama su anki demokratik olmiyan cumhuriyet chp ye bile faydasi olmaz,olmadigi da hep ikinci parti olusundan belidir zaten.