PKK 'arabasız' gitti...

PKK 'arabasız' gitti...
PKK 'arabasız' gitti...
Çözüm süreci kapsamında PKK silahlı güçlerini dünden itibaren sınır dışına çekerken; geride yol kesme eylemlerinde yakıp, güç gösterisi için yol kenarlarında sergilediği araçlar, kayalara çizdiği örgüt amblem ve yazıları kaldı.

DİYARBAKIR - PKK 'lıların üslenip eylemler yaptığı, geçiş güzergahı olarak kullandığı sarp kayalıklar, derin vadiler ve stratejik noktaları adım adım gezdi ve ilginç görüntülerle karşılaştı. Buralardan biri de PKK'lıların 2 yıl önce Diyarbakır'ın Lice İlçesi kırsalında yol kesip, biri bölgeye avlanmaya gelen öğretmenlere ait olmak üzere 3 aracı ateşe verdiği yerdi. PKK'lıların yaktıkları araçların enkazını, yol kenarında beton saha üzerine oturtup gelip geçenlerin görmesi için sergilediği görüldü. Yakılan araçların birinin kaputunda örgüt propagandası için yazılan 'PKK', 'Apo' ve 'HPG' yazılarını dikkati çekti.
PKK'lıların bir süre yoğun eylem yaptığı bölgelerde, korucuların terk ettiği kulübelere, sprey boyalarla örgüt yazıları ve amblemini işlediği görüldü. 

HALKTA RAHATLAMA GÖZLENİYOR

PKK'nın sınır dışına çekilme süreci devam ederken, silahlı güçlerin ayrıldığı yerlerde halka büyük bir rahatlama gözleniyor.
Çekilme süreci de belli programa göre yürütülüyor. Diyarbakır, Bingöl, Erzurum, Muş, Elazığ illerini kapsayan ve 'İrfan Amed' kod adlı Mehmet Tahir Kılıç'ın sorumlu olduğu 'Orta Saha' diye adlandırılan bölgede, geçiş güzergahlarındaki gruplar yerlerini terk etmedi. Bunlar diğer bölgelerden gelenleri koordine etmek üzere kendilerine göre güvenli koridor oluşturdu.
Karadeniz'deki PKK'lıların önce Tunceli'ye, oradan da Diyarbakır bölgesine geçerek, kendilerini bekleyen grupların koordinasyonuyla sınır dışına çıkacağı öğrenildi.
PKK'nın sınır dışına ilk çıkışı ise Hakkari'nin Şemdinli ve Çukurca ilçeleri kırsalından başlamıştı. (Ramazan YAVUZ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1132810113281010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  matematik - noname99

  Kaba taslak bölge halkının yarısının akpye diğer yarısında bdpye oy verdiği ortada. Birisi meydana şu kadar adam topluyor diye meydana çıkmayanları yok sayamazsınız. Bdpye veya akpye hangi taraftaysanız artık oy vermeyeni hain ilan etmek nasıl bir demokrasi anlayışı diye sorarlar. Bu bir. İki. Bölge insanı ne düşünüyor çok bilmek isteyen de atlar oraya gider. Ordan burdan gazel okumanın anlamı yok. Gidin oraya 2 hafta kalın. İkinci hafta insanlar sizinle konuşmaya başlıyor açık açık. Devletten de pkkdan da illallah demiş durumdalar. Orada çocuğun elinden tutup seve seve dağa götüren adam ne kadar gerçekse haracını vermediği için pkknın dağa çıkartıp falakaya yatırdığı adam da o kadar gerçektir. İşinize gelse gelmese de hadise böyle.

  Keşke alsalardı... - citizen

  O fotoğraftaki araçları da yanlarında götürselerdi keşke. Hiç işe yaramasa bile hurdacıya satarlardı.

  yuzucuuu - Efendisiz65

  sayın okur öngörüleriniz ve siyasi analizleriniz hakatten insanın ufkunu açıyor. özellikle kürtlerin devlet fikrinden vazgeçme nedenlerini harika açıklamışsın ki adamların şu ana kadar haberleri yoktu sayende farkına vardılar, abo askeri yöntemlerle çözemeyiz deyip:) hurra aşağı indiler. türkiye sizin gibileri yüzünden çok çekecek diim sana. hatta zihniyetinizin varlığı türkiye cumhuriyetinin sonudur. bu arada ölmüş 2700 kürt gencinin suratınızda bıraktığı tebessümü, notunuza iliştirdiğiniz fakir kürt gençleri eki de kurtarmamış. derin birikiminize sığınaraktan daha önce meydana gelen kürt isyanlarını nereye bağlayacaksınız? onlarda mı derin devlet işiydi? sahiden merak ettim...

  Basit analizler - Pe@ce

  Yuzucu, kendince bir analiz yapmissin; dogru yanlis tartisilir; ama hâlâ su soruya cevap veremiyor. Farzedelim ki PKK derin devletten, Israil'den, ABD'den hatta Kuzey Kore'den destek almis olsun, peki Amed newroz'un 1 milyondan fazla insan silah zoruyla mi ellerinde PKK bayraklari ve Abdullah Öcalan posterleriyle toplandi? Yoksa onlari da Israil, ABD vs. örgütledi? Haydi örgütün böyle elitist bir basi var diye farzedelim, peki dünya kadar militan neden köyünü, evini, ailesini birakip da örgüte katiliyor? ABD, BBG vs. destekli PKK'nin asgari ücreti fena olmadigi için mi? Elbette ki bir çok faktör birçok konuda belirleyici rol oynuyor, ama sen Kürt halkinin çok önemli bir kisminin iradesini es geçip "PKK mafya, çikari için hareket ediyor"a indirgersen ne Kürt sorununu ne de PKK'yi anlayabilirsin.

  uydurma haber - pierrecurie

  Yine magazinel, dezenformasyon haberi. Radikal 24 Mart'ta "cekilme haftaya basliyor" uydurma haberini yapmisti. 8 Mayis'ta yine "cekilme basliyor" haberi yapti. "Halk rahatlamis" mis, yok "ögretmenlere ait araba"ymis. Bolgeye 1 hafta gezmeye giden boyle haberlerin ne anlama geldigini bilir.

  ???????? - _SHU_

  bu haberleri yapan muhabirler doğuda anlaşılan hiç gezi yapmamışlar her köşe başında her caddede her sokakta pkk lehine duvar yazısı yada bayrak vardır bunun pkk güçleriyle ilgisi yok yaratılmak istenen pkk ile kürt halkını ayrı kefelerde değerlendirmek. içerik olarak sanki halk pkkden kurtulmuşta rahatlığa kavuşmuş izlenimi yartılmaktadır. işi tamamen psikolojik savaş boyutuna taşımış medya ve hükümet. ordaki halk pkknin çekilmesinden değil barış ümidinden dolayı rahatlamışlardır daha özgür günler için ümit ediyorlar hergün bir yakınının bir yerde türkiye cumhuriyeti tarafından terörist olarak hücreye tıkılmamasını ümit ederek rahatlıyorlar pkk çekildi diye değil...

  Uyanın vede utanın - yuzucu

  Nerdeyse yorumcular PKK ,TSK, ya acıdı da çekiliyor diyecekler,insaf olmalı insanda biraz.Son iki yılda gerçek mücadele sonunda 2700 kişi zaiyat verdi PKK.Şimdiye kadar derin devlet tarafından palazlandırıldı,sırf; memlekette karışıklık var ve bu karışıklığı sadece asker çözer imajı vermek için millete ve bunuda 2010 yılına kadar başardılar.Olan kime oldu? gariban Türk ve Kürt gençlerine.PKK.eğer kurtuluş örgütü olsaydı,neden bağımsız devlet kurmaktan vazgeçti? vede çekilmeye başladı?Çünkü lider kadrosu silahla biryere varamıyacağını gördü,dağa çıktıkları zamanla bugün arasındaki farkları gördü,adamların ömürleri dağda saklanarak ve ölüm korkusuyla geçti.Zaman;kalkışma zamanı değil,kalkınan ülkenin nimetlerinden birlikte yararlanma zamanıdır,kariyer yapma zamanıdır,huzur zamanıdır.