PKK ateşkes ilan etti

PKK ateşkes ilan etti
PKK ateşkes ilan etti
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Almanya'nın Bonn kentindeki Nevruz kutlamasına gönderdiği görüntülü mesajda, "Bundan sonra KCK, PKK ve HPG olarak ateşkes ilan ediyoruz" dedi.

RADİKAL - PKK ’nın silahlı dağ kadrosunun tepe ismi olan Karayılan, 21 Mart günü Diyarbakır’da yapılan Nevruz kutlamasında okunan mektubuyla ‘silahlı güçlerin sınırdışına çıkması’ çağrısı yapan Abdullah Öcalan’a yanıt verdi ve “Önder Apo’nun kararı hepimizin kararıdır” dedi.

Karayılan’ın, uydudan yayın yapan bazı TV kanallarında da yayımlanan ve Kürtçe yaptığı konuşmasında öne çıkan noktalar şöyle:

Başkan Apo’nun gönderdiği mesaj tarihidir. Şimdi ben tüm hareketimiz adına hareketimizin tutumunu, hepinizin şahitliğinde açıklıyorum. Önder Apo’nun verdiği karar aynı zamanda hepimizin kararıdır. Bu kararı kabul ediyoruz. İçeriğini ve çerçevesini tarihsel, doğru ve çok önemli görüyoruz. Yeni bir sürecin, tarihi bir dönemin başlangıcı olarak görüyoruz.”
21 Mart’tan bu yana ve bundan sonra, KCK, PKK ve HPG olarak resmi ve açık bir şekilde ateşkes ilan ediyoruz. Özgür Kürdistan gerillaları hiçbir askeri eylem yapmayacak. Türkiye sınırlarında olan askeri faaliyetleri, ateşkes çerçevesinde planlanacaktır. Ama eğer güçlerimize saldırı olursa, elbette kendilerini koruyacaklardır. Misilleme hakkımız olacaktır.

“Hükümet ve parlamento geri çekilmeye ilişkin gerekli kararları alır, komisyon ve kurumları oluşturursa, onu da yerine getireceğiz. Bu zeminin oluşmasını bekliyoruz.”

KÜRT PARTİLERİNDEN DESTEK
Bu arada Kürt siyasi çevrelerinin partileri olan HAK-PAR ve KADEP’ten yapılan açıklamalarda da Abdullah Öcalan’ın silahların susması çağrısına tam destek geldi ve çağrının ‘toplumsal beklentilere denk düştüğü’ belirtildi.